cinske zeli

Čínské zelí: Jak na pěstování a následné využití v kuchyni?

Čínské zelí je velmi často zaměňováno s pekingským. Jak se čínské od pekingského liší? Jak na pěstování čínského zelí? Nyní je ideální doba, neboť od června do srpna je vhodné vysévat čínské zelí.

Čínské zelí na rozdíl od pekingského netvoří pevné hlávky a má více kořenitou chuť. Čínské zelí se spíše podobá salátu než zelí a řapíkaté listy odstávají od vegetačního vrcholu, mají čistě zelenou barvu. Jemné čínské zelí, které je v porovnání s pekingským aromatičtější, tak můžete nahradit hlávkový salát. Čínské zelí lze konzumovat samozřejmě syrové, ale také listy můžete usušit.

Výsev čínského zelí

zeli cinske - Čínské zelí: Jak na pěstování a následné využití v kuchyni?

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Semena zelí se vysévají do řádku, které by od sebe měly být zhruba 40-50 cm. Zelí se vysévá od června do poloviny srpna. I když je známo, že čínské zelí lze pěstovat prakticky celoročně, tak sít přímo na stanoviště lze právě v období výše uvedeném. V ostatních měsících sázíme již předpěstovanou sadbu. Jen pozor na to, že semenáčky nesmí být vystaveni nízkým teplotám, aby rostliny v záhoně poté hned nevykvetly.

Semínka sejeme do řádku a poté postupně vyjednotíme s tím, že mladé rostlinky upotřebíme do salátu, polévek, pomazánek apod. Nebo lze zvolit variantu, že budete sít rovnou do důlků výše uvedenou vzdáleností. Do každého důlku dáte vždy dvě semínka, aby se zvýšila pravděpodobnost, že v každém důlku vyklíčí aspoň jedno semínko. Později se rostliny vyjednotí a odstraní se z důlku slabší sazenička (je možné ji přesadit), aby se rostliny navzájem neoslabovali.

Sejeme tak hluboko, jak velké je semínko a setí se provádí do předem náležitě prolitého záhonu. Tudíž se nabízí dvě možnosti, buď sít po dešti nebo několik hodin před setím záhon důkladně prolijete a pak teprve do něj budete sít. A poté opět zalít. Sazenice potřebují vyšší vlhkost půdy i ovzduší. Úspěšně se jim daří ve vyšších polohách. Ideální je středně těžká půda, dostatečně propracovaná a humózní. Rostliny nezapomene pravidelně i okopávat.

V první polovině vegetace je možné provést zálivku s rozpuštěným organickým hnojivem. Jelikož zelí potřebuje dostatek vláhy, ale ne z dlouhodobého pohledu, tudíž nesvědčí přemokření, ani sucho. Je třeba vše uzpůsobit aktuálnímu počasí a dešťovým srážkám. V období sucha je vhodné zalévat ráno, neboť voda, která zůstává po zálivce na listech, může způsobit zahnívání. Je ale třeba udržovat záhon mírně vlhký.

Čínské zelí vhodné při redukční dietě

Čínské zelí má velmi nízkou energetickou hodnotu, obsahuje vlákninu, v menším množství bílkoviny, vitamíny, minerální látky, vitamíny, zejména C a je bohatým zdrojem vitamínů skupiny B. Jelikož obsahuje vápník, působí velmi příznivě na stav zubů, kostí. Ocenitelné je i to, že je čínské zelí bezpečným zdrojem vápníku, kdy tak jeden šálek krájeného čínského zelí dodá tělu takové množství vápníku, jak šálek kravského mléka, ale v podobě čínského zelí je to bez cholesterolu, virů, zbytků různých antibiotik, hormonů apod.

Čínské zelí je velmi lehce stravitelné a má pozitivní účinek na zažívací trakt. Zelí je ideální ingrediencí do salátů, ale také jako příloha k pokrmům.

 

TIP:

 
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

1 Komentářů

Zanechte komentář