pampeliska

Bylinky s vysokým obsahem vitamínu B

Vitamín B je komplex několika vitamínů. Jedná se o vitamíny rozpustné ve vodě a plní význačnou úlohu v rámci správné funkce těla i orgánů. Nedostatek se projeví na zdraví člověka a to v každé části. Co vše se ukrývá pod B komplexem a které byliny se vyznačují značným obsahem vitamínu B?

Vitamín B nelze brát jako jeden vitamín, ale jedná se tak o vitamín B komplex či B vitamíny. Jde totiž o několik důležitých vitamínů B1 až B12. Vitamín B komplex lze dodat tělu přirozenou cestou, neboť se nachází v mnoha potravinách. Ocenitelný je přínos i v rámci použití bylin, které vynikají vyšším obsahem právě řady vitamínů B.

Vitamíny patřící do této skupiny a jejich význam

Jedná se o rozsáhlou skupinu, která čítá vitamíny B1 – thyamin, B2 – riboflavin, B3 – niacinamid, B5 – kyselina panthothenová, B6 – pyridoxin, B7 – biotin, B8 – cholin, B9 – kyselina listová, B10 – zvaný jako PABA nebo též kyselina paraaminobezoová, B12 – kobalamin.

kopriva - Bylinky s vysokým obsahem vitamínu B

Zejména je třeba zmínit vitamín B9 neboli kyselinu listovou, která má zcela zásadní význam pro lidský organismus. Podílí se takřka na všech růstových i vývojových procesech v organismu, je důležitá i pro správný vývoj a správnou funkci nervového systému již v embryonálním stádiu vývoje plodu. Pro gravidní ženy je zásadní a nezbytná.

Další pozornost je třeba věnovat vitamínu B12, který se podílí na metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků v lidském organismu a ovlivňuje energetický metabolismus, což má podstatný význam pro svaly. Je vhodný i při problémech s nechutenstvím, neboť podporuje chuť k jídlu. Eliminuje riziko anémie a podílí se na tvorbě červených krvinek.

Účinky vitamínů skupiny B na lidský organismus a zdraví člověka

Zlepšují trávení, náladu, nervový systém, vyživují vlasy, nehty, hydratují pokožku, kterou zanechávají jemnou a pružnou, regenerují buňky, vedou k lepší koncentraci, obnovují střevní mikroflóru, v těhotenství zajišťují správný vývoj plodu ve všech stádiích.

Bylinky s vysokým obsahem vitamínů z řady B

Nejvíce vitamínů z řady B obsahují zelené části pampelišky, cenným zdrojem je kopřiva, petržel, oves hluchý, sezamová a slunečnicová semínka, koriandr setý.

 
 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář