Prý by se měly zalévat jen dešťovou vodou, a to ještě řádné odstátou. Také jste při nákupu své bytové orchideje dostali toto doporučení? Naštěstí je ve většině případů zcela zbytečné, ovšem na některá pravidla se rozhodně myslet vyplatí. A která to jsou?
Čím zalévat? Jen ne příliš tvrdou vodou
Neustále bojujete s vodním kamenem v rychlovarné konvici? Pak vaše kohoutková voda příliš vhodná pro orchideje nebude, usazeniny totiž jejich vitalitě rozhodně neprospívají. Jestliže máte jen pár kousků, kupujte jednoduše vodu stolní. U větší sbírky se už vyplatí investovat do filtrů, které lze pohodlně nasadit na vodovodní kohoutek. I zdánlivě měkká voda z vodovodu způsobuje nadměrné ukládání minerálních solí do substrátu, který by měl být každý 2-3 rok nahrazován novým.
Použití vody přímo z kohoutku, obvykle s vysokým obsahem chloru, představuje také nebezpečí změny pH substrátu, který se snadno stává alkalickým. To může vést ke zničení kořenového systému a úhynu rostlin. Vždy proto vodu na zálivku orchidejí natočte nejméně 24 hodin předem a nechte při pokojové teplotě odstát. Rostliny vám budou vděčné. Nemusíte se bát, jeden den navíc bez vody jim neublíží, jsou opravdu mimořádně odolné.
Nejlépe ráno. Minimalizujete tak riziko poškození listů slunečními paprsky (dochází k tvorbě nevzhledných hnědých skvrn). Tento způsob brání také rozvoji bakteriálních onemocnění, jež by se mohla vyskytnout díky kombinaci vysoké vlhkosti a nižších teplot v noci.
U většiny orchidejí je doporučeno postavit květináče na 20-30 minut do vhodné vody a to tak, aby byly ponořeny jen způli. Další hodinu je nechte odkapávat na vhodné textilii a můžete je vrátit zpátky na parapet. U Phalaenopsisů a jim příbuzných se vždy řiďte barvou kořenů. Z tohoto důvodu a také kvůli přístupu světla, jsou pro jejich pěstování vhodné výhradně průhledné květináče. Jsou-li kořeny zelené, má rostlina vody dost. Teprve, kdy začne jejich barva přecházet do šedé, měli byste přistoupit k zálivce. Mimo období velkých veder většinou stačí orchideje zalévat 1x týdně. Pouze rostliny čerstvě přesazené nebo zasazená keika obvykle potřebují po několik týdnů vláhy o něco více.
A proč se orchideje nezalévají každý den? Budou totiž nejvděčnější, když jim co nejpřesněji napodobíme jejich přírodní podmínky, v nichž se tropické deště střídají s delšími přísušky. Jednou za 14 dní pak ve vegetační sezóně dodáme do zálivky i vhodné hnojivo. Nejlepší je tekuté, tyčinkové se příliš nehodí, snadno popálí jemné kořeny orchidejí.
Věděli jste, že: mezi epifytické druhy orchidejí patří kromě Phalaenopsisů také například oblíbená Cattleya, Dendrobium, Laelia nebo některé druhy rodiny Cymbidium?
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz