orchideje

Zálivka orchidejí má svá pravidla – co jste až dosud netušili?

Prý by se měly zalévat jen dešťovou vodou, a to ještě řádné odstátou. Také jste při nákupu své bytové orchideje dostali toto doporučení? Naštěstí je ve většině případů zcela zbytečné, ovšem na některá pravidla se rozhodně myslet vyplatí. A která to jsou?

Čím zalévat? Jen ne příliš tvrdou vodouorchidej 1 - Zálivka orchidejí má svá pravidla – co jste až dosud netušili?

Neustále bojujete s vodním kamenem v rychlovarné konvici? Pak vaše kohoutková voda příliš vhodná pro orchideje nebude, usazeniny totiž jejich vitalitě rozhodně neprospívají. Jestliže máte jen pár kousků, kupujte jednoduše vodu stolní. U větší sbírky se už vyplatí investovat do filtrů, které lze pohodlně nasadit na vodovodní kohoutek. I zdánlivě měkká voda z vodovodu způsobuje nadměrné ukládání minerálních solí do substrátu, který by měl být každý 2-3 rok nahrazován novým.

Použití vody přímo z kohoutku, obvykle s vysokým obsahem chloru, představuje také nebezpečí změny pH substrátu, který se snadno stává alkalickým. To může vést ke zničení kořenového systému a úhynu rostlin. Vždy proto vodu na zálivku orchidejí natočte nejméně 24 hodin předem a nechte při pokojové teplotě odstát. Rostliny vám budou vděčné. Nemusíte se bát, jeden den navíc bez vody jim neublíží, jsou opravdu mimořádně odolné.

Kdy a jak zalévat?

Nejlépe ráno. Minimalizujete tak riziko poškození listů slunečními paprsky (dochází k tvorbě nevzhledných hnědých skvrn). Tento způsob brání také rozvoji bakteriálních onemocnění, jež by se mohla vyskytnout díky kombinaci vysoké vlhkosti a nižších teplot v noci.

U většiny orchidejí je doporučeno postavit květináče na 20-30 minut do vhodné vody a to tak, aby byly ponořeny jen způli. Další hodinu je nechte odkapávat na vhodné textilii a můžete je vrátit zpátky na parapet. U Phalaenopsisů a jim příbuzných se vždy řiďte barvou kořenů. Z tohoto důvodu a také kvůli přístupu světla, jsou pro jejich pěstování vhodné výhradně průhledné květináče. Jsou-li kořeny zelené, má rostlina vody dost. Teprve, kdy začne jejich barva přecházet do šedé, měli byste přistoupit k zálivce. Mimo období velkých veder většinou stačí orchideje zalévat 1x týdně. Pouze rostliny čerstvě přesazené nebo zasazená keika obvykle potřebují po několik týdnů vláhy o něco více.

A proč se orchideje nezalévají každý den? Budou totiž nejvděčnější, když jim co nejpřesněji napodobíme jejich přírodní podmínky, v nichž se tropické deště střídají s delšími přísušky. Jednou za 14 dní pak ve vegetační sezóně dodáme do zálivky i vhodné hnojivo. Nejlepší je tekuté, tyčinkové se příliš nehodí, snadno popálí jemné kořeny orchidejí.

Věděli jste, že: mezi epifytické druhy orchidejí patří kromě Phalaenopsisů také například oblíbená   Cattleya, Dendrobium, Laelia nebo některé druhy rodiny Cymbidium?

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář