kolkwitzia

Kolkvície, bohatě kvetoucí a málo známý keř

Kolkvície vykvétá v době, kdy začínají kvést i šeříky nebo kaliny. Tento bohatě kvetoucí keř je v zahradách stále spíše vzácností.

Kolkvície krásná (Kolkwitzia amabilis) pochází z horských oblastí čínské provincie Chu – pej. I přes svou krásu se v našich zahradách příliš neobjevuje. Kolkvície je opadavý keř, který dorůstá do výšky maximálně 3 m, u starších keříků se větve obloukovitě kloní k zemi, což je velmi elegantní v období, kdy jsou obsypány světle růžovými květy. Právě bohaté květenství dělá z kolkvície ideální ozdobu zahrady, ať už ji vysadíte jako solitér nebo do skupiny s jinými keři.

Květy se na větvích objevují na přelomu jara a léta, mohou mít barvu světle růžovou nebo bílou. Kolkvície je podobná vajgélii, její květy jsou však menší a na rozdíl od vajgélie je kolkvície otužilejší, mrazuvzdorná.

kolkvicie - Kolkvície, bohatě kvetoucí a málo známý keř

Jak kolkvícii pěstovat

Rostlině se bude dařit na slunném nebo mírně přistíněném stanovišti. Mladé keříky vysaďte na jaře nebo na podzim, dopřejte jim hojnou zálivku, aby se dostatečně vytvořil kořenový systém. Starší kolkvície dobře snáší sucho, i ve velkých vedrech nevyžadují pravidelnou zálivku.

Kolem keříku dejte vrstvu kůrového mulče, nebude tak vysychat a poroste rychleji, navíc kolem ní neporoste tolik plevel.

Kolkvície je mrazuvzdorná, snese i velké mrazy. Jen pozdní mrazíky v průběhu dubna a května, mohou uškodit rozvíjejícím se lístkům. Choroby a škůdci ji příliš netrápí.

Kdy provést řez

Řez se provádí v létě, po odkvětu, nevhodná doba je v zimě nebo předjaří. Mladé keře ořezávejte jen zlehka. Odstraňují se suché a poškozené větve. Nejstarší větve sestříhávejte až u báze každé 2-3 roky. Počínejte si opatrně, jinak by se mohl poškodit přirozený tvar keře.

Kolkvície se hodí do malé i velké zahrady, využije se pro skupinové nebo solitérní výsadby. Rostlinu lze vysadit do volně rostoucích živých plotů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář