Lichořeřišnice je rostlinka pocházející z čeledi lichořeřišnicovité z řádu brukvotvaré (mimochodem do tohoto řádu patří i brukvovité, tedy zelenina jako květák, brokolice, zelí či kapusta). Lichořeřišnice je však nejen ozdobnou rostlinou, ale i léčivkou.
Odkud pochází
Lichořeřišnice neboli také kapucínka (Tropaeolum) pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, odkud se postupně rozšířila i do Střední Ameriky, Severní Ameriky, Evropy, Austrálie a na Nový Zéland.
Jak lichořeřišnice vypadá
Lichořeřišnice je jednoletá nebo vytrvalá bylina s dužnatou lodyhou, která se plazí po zemi a dosahuje až 5 metrů dlouhých výhonů. Lichořeřišnice se může i pnout po plotě nebo jiných rostlinách, k čemuž jí slouží ovíjivé řapíky listů. Oboupohlavné květy jsou souměrné, vyrůstají na dlouhých stopkách a mohou mít žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. Plodem je tobolka.
Jak lichořeřišnici využít v zahradě
Lichořeřišnice je výbornou půdopokryvnou rostlinou, dá se pěstovat na záhoncích i ve skalkách. Je dokonce možné její pěstování v truhlících.
Jak lichořeřišnici pěstovat
Lichořeřišnice je nenáročná rostlinka, které vyhovuje teplé a slunné místo, půdu může mít chudší, která nebude obsahovat příliš mnoho dusíku (dusík podporuje růst listů, ale omezuje nasazování květů). Chceme-li lichořeřišnici pěstovat ze semen, vyséváme je přímo na záhon/do nádob/truhlíků po zmrzlých, aby nenamrzla, a pravidelně zaléváme, aby nezaschla. Semena obvykle vyklíčí do 3 týdnů.
A co léčivé účinky
Celá rostlina je jedlá, a listy, květy i oddenky můžeme používat jako léčivo. Rostlina má především antibakteriální účinky, dále je silně močopudná, pomáhá při salmonele, vnitřně i zevně napomáhá při padání vlasů nebo proti lupům. Z rostliny se dá popíjet čaj nebo si vyrobit tinkturu.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz