Lidově se jí říká plesnivec, a nesmí chybět na žádné zahrádce milovníka skalniček. Přesto má protěž alpská (Leontopodium alpinum) v našich květinářstvích nemalou konkurenci. Musíte jen vědět, po jakých druzích se ptát.
Jiné pěstované druhy protěží mají proti své nejznámější sestřičce jednu výhodu – nejsou tak náročné na stanoviště, jako právě protěž alpská. Zalíbí se tedy i naprostému zahradnickému začátečníkovi. A jejich cena bývá také příznivá.
(Ne)známé druhy protěží pro české zahrádky
- Protěž himalájská (Leontopodium himalayanum) pochází původně z území Číny, Indie, Bhútánu, Nepálu a Pákistánu. Té alpské se velmi podobá, má však o něco drobnější květy. Jejich středy pak nejsou bílo-zelené, ale žlutavé.
- Leontopodium calocephalum zatím nemá český název. Objevuje se spíše u prodejců semen, sazeničky bývají k dostání jen vzácně. Její původní domovinou je Čína. Potěší hvězdicovitými květy s velmi širokým středem.
- Protěž Soulieova (Leontopodium souliei) pochází také z Asie. Charakterizují ji drobnější bílo-krémové věty a vyšší vzrůst až jeden metr.
Asijské protěže toho na zahradě příliš nepotřebují
Je to tak. Bude jim stačit méně výživná vápnitá až kyselá půda a spousta sluníčka. Zálivku potřebují jen v opravdu parném létě, jinak jsou absolutně nenáročné. Rostou poměrně pomalu, zato se ochotně množí ze semen. Ty stačí vysít na jaře do skleníku nebo přímo na záhon.
A pokud byste jim chtěli přece jenom přilepšit, vsaďte na hnojivo pro skalničky v poloviční koncentraci. Pravidelně také odstraňujte zvadlé květy, abyste podpořili tvoru nových. Asijské protěže vám pak ochotně pokvetou klidně celé léto.
A jejich květy můžete samozřejmě také sušit, podobně jako u protěže alpské. Zavěste je do stínu stonky vzhůru. Brzy tak získáte perfektní komponent do suchých vazeb.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz