zarivka velkokveta

Zářivka velkokvětá je interesantní a křehkou jednoletkou na záhon i do květináče

Pokud hledáte zajímavou letničku, která vás okouzlí pestrou záplavou barevných květů, je velmi nenáročná a je vhodná na záhon i pro pěstování v nádobě, pak je tu zářivka velkokvětá.

Zářivka velkokvětá, jejíž latinský název zní Clarkia amoena (Godetia grandiflora) oslní svými květy v barvě růžové, červené či dokonce dvoubarevné. Výjimkou nejsou ani bílé květy. Květ je čtyřčetný jednoduchý či plný. Výrazné jsou právě korunní plátky. V případě zbarvení do krásné karmínové připomínají vzhledem azalky. Zářivka velkokvětá má zelené dlouze kopinaté listy, které jsou lesklé. Charakteristické pro tuto letničku je bohatě vrstvený trs s hladkým stonkem a výše zmíněnými kopinatými listy.

Kráska, která vynikne a náležitě zazáří

clarkia amoena - Zářivka velkokvětá je interesantní a křehkou jednoletkou na záhon i do květináče

Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Rostlina je vhodná do skupinové výsadby. Hodí se však i mezi trvalky a keře. Jelikož je velmi atraktivní, bývá také součástí letních kytic. Rostlina dorůstá do výšky 30 až 40 cm. Jedinou nevýhodou je, že rostlina kvete pouze od června do srpna. Ale vynahradí tento kratší interval svou bohatou záplavou a barevnou paletou květů.

Z tohoto důvodu je přínosné a jistým benefitem, že lze využít zářivku coby živou impozantní dekoraci na balkon, terasu apod., pokud zvolíte pěstování v nádobě.

Pěstování ze semen

Semena jsou běžně k dostání ve specializovaných obchodech i na internetu v prodejnách zaměřených na semena, osiva apod. Nyní je vhodná doba vysít semena přímo na záhon. Lze tak právě učinit od druhé poloviny května, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Dokonce pozitivní zajisté je, že v červnu lze provádět opakované výsevy, díky tomu si prodloužíte dobu kvetení. Pokud se sazenicím zaštípne hlavní vrchol, dojde k podpoře větvení a košatosti.

Rostlina bude zářit svými květy, pokud jí poskytnete vhodné podmínky, tj. slunné stanoviště, dobře propustnou a humózní půdu. Opatrně s používáním hnojiv, vyhnout se přípravkům s obsahem dusíku, neboť ten je podporovatelem růstu zelené hmoty mající vliv na úkor samotného kvetení.

Efektivní využití

Zářivka se snadno pěstuje a bohatě kvete. Je vhodná nejen na záhony, do květináčů a jiných nádob, ale také se hodí do plůtků i jako řezaná květina.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář