Tradiční otázkou každého zahrádkáře je, kdy sklidit brambory, aby byly dostatečně vyzrálé a vydržely uskladněné po celou zimu. Ačkoliv se názory na sklízení brambor můžou lišit, přece jen existuje několik všeobecných pravidel.
Rané vs. pozdní odrůdy
Doba sklizně se liší podle toho, zda se jedná o ranou odrůdu, nebo naopak o odrůdu pozdní. Rané odrůdy obecně potřebují ke svému vyzrání kratší čas (kolem 110 dnů), zatímco pozdní potřebují čas podstatně delší (až 145 dnů). Chcete-li tedy brambory rané na brzkou spotřebu i brambory pozdní na uskladnění, nezbývá než zasadit si dva záhony a ty sklízet postupně.
Podnebí a počasí
Na vyzrávání brambor se nemalou měrou podílí i podnebí, ve kterém brambory pěstujete, a počasí, které zrovna panuje. Obecně platí, že ve vyšších polohách zrají brambory déle a sklízejí se třeba až v říjnu či listopadu. V nížinách je naopak můžete sklízet již během srpna.
Důležitý indikátor: nať
Je-li nať již žlutá, suchá, polehává, či je dokonce zcela nebo částečně sežrána mandelinkou bramborovou, na nic nečekejte a brambory začněte sklízet. Bez nati již hlízy dále nerostou, naopak by se mohly začít v zemi kazit.
Co s natí
Nať je nejlépe nechat zcela uschnout a spálit. Může totiž obsahovat různé nemoci či choroboplodné zárodky. Nehodí se na krmení pro zvířata, neboť je jedovatá. Příliš se nehodí ani do kompostu – jednak se špatně rozkládá, jednak by jej mohla zamořit případnými nemocemi.
A jak uskladnit sklizené brambory
Brambory nejdřív necháme na čistém a suchém místě oschnout. Poté je přebereme podle kvality a velikosti. Nahnilé či jinak nemocné hlízy vyhodíme. Ostatní uskladníme do prodyšných bedýnek do sklepa, kde je teplota kolem 15 °C. Nikdy neklademe bedýnky přímo na zem, raději podložíme např. cihlami. Zelené či nakopnuté brambory spotřebováváme přednostně. Ostatní brambory po celou zimu prohlížíme a nahnilé ihned odstraňujeme, aby nám neshnila celá bedýnka. Takto uskladněné brambory by měly vydržet až do příští sklizně.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
To je fakt,hlízy raných i pozdních brambor bez nati už nerostou. To ale není důvod je hned vybírat. V zemi je jim daleko lépe,než v ve sklepě (15°). Brázda je totiž nejlepší sklep. Čím dříve jsou ze země venku,tím dříve ve sklepě klíčí a už na Vánoce jsou notně naklíčené. Takové brambory do příští sklizně jen těžko vydrží. No a jestli mají některé brambory chuť hnít,tak ať hnijí v zemi a do sklepa dáme jen zdravé.
přeně tak pane Faktore, samozřejmě je nesmysl, že brambory v bedýnkách při teplotě 15° C vydrží do příští sklizně. No vlastně nejsou-li již zkonzumovány, vydrží – seschlé, nepoživatelné, samá prejcha
Pane Faktore a je to moudré, když nať už není a venkovní teploty by i příští týden měly být cca 26 C. Opravdu to těm bramborám nebude vadit? Máme písčitou zem. Právě řešíme, zda je raději nevykopat.
No,mě vždycky můj dědeček,starej sedlák říkal:Hlavně brambory neočišťovat…Obrat zeminu,to ano,ale dále nečistit…Samozřejmě každý má asi svůj postup…Brambory se můžou sklízet,když nať uschne…Brambory nechat v zemi?No,aby nehnily,nebo je nezbaštily myši…