máta

Víte, jak pěstovat mátu a jak bojovat proti rzi mátové?

Pokud na své bylinkové zahrádce pěstujete mátu, můžete být někdy nemile překvapeni tím, že vám ji znehodnotí rez mátová. Listy máty pak mají hnědavé skvrnky a jsou prakticky k nepotřebě. Jak rzi mátové předcházet a co udělat, když se přece jen objeví?

Jakou půdu a péči potřebuje máta

Musíme začít tím, že máta pro svůj zdárný vývoj potřebuje vlhkou a humózní půdu, a to nejlépe na slunném nebo polostinném stanovišti – mezi keříky bobulovin, nebo na místě, kde dopadá slunce jen polovinu dne (buď dopoledne, nebo odpoledne). Máta také nesnáší čerstvý chlévský hnůj. Proto přihnojujte buď uleželým hnojem, nebo zahradním kompostem. Rovněž je důležité záhon s mátou pravidelně odplevelovat a kypřit. Když dodržíte všechny tyto podmínky, měla by být máta zdravá a dobře prospívat.

máta rez - Víte, jak pěstovat mátu a jak bojovat proti rzi mátové?

Příliš mnoho deště způsobuje rez

Přesto se může stát, že za příliš deštivých dnů se na mátových listech objeví hnědě skvrnky a červenohnědé výtrusné kupky. Jakmile se objeví první příznaky rzi, je potřeba všechny napadené výhony odřezat těsně u země, záhon dokonale vyčistit i od spadlých listů či výhonů, a spálit je nebo je dobře zkompostovat. Na rez mátovou nefunguje žádný postřik. Napadené listy se nedají upotřebit ani v čerstvém, ani v sušeném stavu. Dobrou zprávou však pro vás je, že nové výhony budou zpravidla zdravé.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

seven − 3 =