brambory

Jak poznáme, kdy sklízet brambory

Tradiční otázkou každého zahrádkáře je, kdy sklidit brambory, aby byly dostatečně vyzrálé a vydržely uskladněné po celou zimu. Ačkoliv se názory na sklízení brambor můžou lišit, přece jen existuje několik všeobecných pravidel.

Rané vs. pozdní odrůdy

Doba sklizně se liší podle toho, zda se jedná o ranou odrůdu, nebo naopak o odrůdu pozdní. Rané odrůdy obecně potřebují ke svému vyzrání kratší čas (kolem 110 dnů), zatímco pozdní potřebují čas podstatně delší (až 145 dnů). Chcete-li tedy brambory rané na brzkou spotřebu i brambory pozdní na uskladnění, nezbývá než zasadit si dva záhony a ty sklízet postupně.

Podnebí a počasí

Na vyzrávání brambor se nemalou měrou podílí i podnebí, ve kterém brambory pěstujete, a počasí, které zrovna panuje. Obecně platí, že ve vyšších polohách zrají brambory déle a sklízejí se třeba až v říjnu či listopadu. V nížinách je naopak můžete sklízet již během srpna.

Důležitý indikátor: nať

Je-li nať již žlutá, suchá, polehává, či je dokonce zcela nebo částečně sežrána mandelinkou bramborovou, na nic nečekejte a brambory začněte sklízet. Bez nati již hlízy dále nerostou, naopak by se mohly začít v zemi kazit.

brambory záhon - Jak poznáme, kdy sklízet brambory

Co s natí

Nať je nejlépe nechat zcela uschnout a spálit. Může totiž obsahovat různé nemoci či choroboplodné zárodky. Nehodí se na krmení pro zvířata, neboť je jedovatá. Příliš se nehodí ani do kompostu – jednak se špatně rozkládá, jednak by jej mohla zamořit případnými nemocemi.

A jak uskladnit sklizené brambory

Brambory nejdřív necháme na čistém a suchém místě oschnout. Poté je přebereme podle kvality a velikosti. Nahnilé či jinak nemocné hlízy vyhodíme. Ostatní uskladníme do prodyšných bedýnek do sklepa, kde je teplota kolem 15 °C. Nikdy neklademe bedýnky přímo na zem, raději podložíme např. cihlami. Zelené či nakopnuté brambory spotřebováváme přednostně. Ostatní brambory po celou zimu prohlížíme a nahnilé ihned odstraňujeme, aby nám neshnila celá bedýnka. Takto uskladněné brambory by měly vydržet až do příští sklizně.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

4 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít