Máte na zahradě krásné velké dýně a k tomu ještě cukety? Sklízejte je postupně, ale neotálejte, jakmile budou hlásit první noční mrazíky. Všechny plody tykví jsou na mrazíky velmi citlivé a někdy se noční mrazíky mohou objevit již na konci září.
Jak cukety a dýně sklízet
Pokud cukety a dýně chcete sklízet do zásoby a ne na okamžitou spotřebu, pusťte se do toho za slunného a suchého počasí, aby plody byly bezpodmínečně suché. Odřízněte opatrně plod i se stopkou (nejlépe dlouhou aspoň 5 cm), aby se později nekazil. Dýně i cukety sklízejte po jedné a také po jedné odnášejte na místo skladování, aby se nepoškodily a neotloukly. Pozor také na to, aby se vám nevylomila ona stopka – tudy by se totiž do plodu nejrychleji dostala infekce ve formě hniloby nebo plísňové choroby.
Kde a jak cukety a dýně skladovat
Na skladování této tykvovité zeleniny se nejlépe hodí dobře větrané místo, kde nemrzne (sklep – ovšem nikoliv vlhký, ale například suchý sklep v paneláku, spíž). Na takovém místě mají cukety i dýně možnost dozrát a většinou vám vydrží až do prosince, dýně dokonce až do jara. Jednotlivé plody rozložte tak, aby se vzájemně nedotýkaly, nejvhodnějším místem pro skladování jsou rošty nebo police. Optimální teplota je mezi 10 až 15 °C a optimální vlhkost kolem 55 %. Nezapomeňte je ale průběžně kontrolovat, aby nezačaly zahnívat nebo plesnivět.
Čím delší skladování, tím tvrdší slupka
Také si nejspíš všimnete toho, že čím déle budete dýni (v suchu samozřejmě) skladovat, tím bude mít tvrdší slupku. To ale jenom znamená, že uvnitř bude vyzrálá a sladká dužina, které dokonce může mít více vitamínů než dýně čerstvě utržená. Vy si ale vezměte na krájení opravdu ostrý nůž, abyste se do dýně dostali.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz