okrasny cesnek

Na podzim je čas vysadit okrasný česnek

Možná jste již několikrát se zálibou sledovali zahrádky, na nichž se okrasnému česneku daří již několik let, a zatoužili jste mít podobnou raritu u sebe doma. Nepropásněte tedy nejvhodnější období k jeho sázení, které nastává právě v září a říjnu. Jak tedy sázet okrasný česnek?

Allium christophii - Na podzim je čas vysadit okrasný česnek

commons.wikimedia.org Allium Christophii

Jaké stanoviště okrasný česnek potřebuje

Okrasný česnek je vcelku nenáročný společník, potřebuje jen slunné stanoviště, středně úrodnou, raději lehčí půdu a jeho velkou výhodou je, že snese krátkodobě i sucho. Je dobré, když česneky pěstujete na jednom místě více let, protože jen tak si dobře zvyknou na místo. Na zimu potřebuje většina česneků zakrýt chvojím nebo bukovým listím.

Jaké druhy okrasných česneků jsou vhodné do zahrady

Skutečnou raritou do zahrady je Allium gigantenum, bezesporu největší a nejvyšší česnek, se kterým se můžete setkat. Jeho stvol dorůstá až do výše 1,5 metru, květ je většinou fialový, ale může být i bílý. Květenství vám bude zahradu zdobit i pět týdnů. Jeho jedinou nevýhodou je to, že raší velmi brzy na jaře, a listy tak mohou být poškozeny pozdními mrazíky.

Allium karataviense - Na podzim je čas vysadit okrasný česnek

Zdroj foto:cs.m.wikipedia.org Allium karataviense

Dalším z vysokých česneků je Allium rosenbachianum, který pochází z Asie, dorůstá výšky 130 cm a kvete fialově.

Z menších česneků si jistě oblíbíte například Allium christophii, který kvete nápadně růžovou až purpurovou barvou a jeho květenství mívá průměr až 30 cm.

Máte-li rádi modrou barvu, pak sáhněte po odrůdě Allium caeruleum, která kvete květy zbarvenými do kovově modra a vykvétá během června a července.

A máte-li jen málo místa, zvolte některý z trpasličích česneků (kam mimo jiné patří i náš domácí česnek medvědí), jako je například Allium karataviense, který dorůstá výšky jen kolem třiceti centimetrů, má zajímavé stříbřitozelené listy a husté purpurové květy.

Všechny výše uvedené česneky jsou vhodné i k řezu, některé dokonce i k sušení do suchých vazeb.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít