rostlina

Potřebujete zakrýt holé místo, osadit svah či nahradit trávník? Vyzkoušejte půdo – pokryvné jehličnany a keře

Mezi nejčastější půdo – pokryvné prvky patří trávník. Na zahradě mohou být však místa, kde by trávník nevypadal příliš dobře nebo by jeho údržba byla nepraktická. Potom přichází na řadu například jehličnany či keře.

Rostliny, které se využívají pro svůj půdo – pokryvný charakter, nedorůstají příliš velké výšky, ale spíše se rozrůstají svými nízko posazenými větvemi, které se plazí po terénu. Rozrůstají se poměrně rychle a využívají se k pokryvu terénu, ale také například ke zpevnění svahů. Některé druhy plní i protierozní funkci. Jsou velmi dobře využitelné do skalek, vřesovišť, nádob či koryt. Spousta druhů tak plní nejen estetickou funkci, ale i praktickou.

Při zakládání výsadby je třeba trochu péče. Výsadba se provádí na plochu zbavenou plevele a obohacenou o živiny. Rostliny sázíme do sponu, u dřevin se doporučuje hustota 2 – 7 kusů na metr čtvereční.

Zajímat by vás mohly například tyto druhy:

Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis) je jehličnatá dřevina, jejíž domovinou je Severní Amerika. Dorůstá výšky asi 50cm, ale do šířky se dokáže rozrůst až 3m. Jehlice jsou šupinaté až špičaté. Barvu má modrozelenou až kovově šedou. Dřevina je využitelná k pokryvu půdy, osázení svahu a zpevnění náspu. Vyhovuje mu slunné až polo – stinné stanoviště.

Jeho kultivar j. polehlý ´Prostrata´ dosahuje výšky 20cm a 2m do šířky. Je využitelný do svahu, k zídkám, do nádob, skalek. Výhony jsou zelené s purpurovými špičkami.

Kultivar j. polehlý ´Wiltonii´ dorůstá výšky 10 – 20cm a šířky 2,5m. Má stříbřitě modré větve. Hodí se k pokryvu půdy, do skalek, vřesovišť a do koryt.

Za pozornost stojí j. polehlý ´Lime Glow´, který má jasně žluté mladé výhonky, které se v zimě zbarvují do bronzova. Musí být na slunečném stanovišti, jinak nedosáhne pěkného zbarvení.

jalovec polehly - Potřebujete zakrýt holé místo, osadit svah či nahradit trávník?  Vyzkoušejte půdo – pokryvné jehličnany a keře

Jalovec šupinatý (Juniperus squamata) je ocelově modrý jehličnan s pichlavými jehlicemi. Dorůstá výšky 1 – 1,5m a 2m do šířky. Růst je nepravidelný, široce kulovitý a poměrně rychlý.

Jeho kultivar j. šupinatý ´Blue Carpet´ je plazivý, nízký keř dorůstající výšky zhruba 30 – 50cm a 50cm – 2m do šířky. Je oblíben pro své modré olistění, které je výrazné.

Zajímavý je kultivar j. šupinatý ´Blue Swede´ , který dorůstá výšky 60cm a šířky 2m. Má modrozelené jehlice a dá se využít k pokrytí a zpevnění svahu.

jalovec supinaty - Potřebujete zakrýt holé místo, osadit svah či nahradit trávník?  Vyzkoušejte půdo – pokryvné jehličnany a keře

Makrobiota křížolistá (Macrobiota decussata) je nízkého vzrůstu, pouze okolo půl metru. Do šířky se ovšem rozrůstá 2m. Je to hustě větvený keř vějířovitého tvaru. Jehlice jsou zelené, na zimu se barví do fialova až hněda. Pochází ze Sibiře, dobře snáší mráz. Využití najde ve skalkách, na svazích i v okolí vodních ploch.

makrobiota krizolista - Potřebujete zakrýt holé místo, osadit svah či nahradit trávník?  Vyzkoušejte půdo – pokryvné jehličnany a keře

Skalník Dammerův (Cotoneaster Dammeri) je stálezelený a polštářkovitě rostoucí skalník. Je ideální k osázení strmých svahů, skalek, ale i nádob. Květy se objevují v hojném počtu počátkem května, během září a října dozrávají na keři malé, červené kuličky, které lákají ptáky. Kultivar c. Dammeri ´Rami´ dorůstá výšky pouze 10cm.

skalnik dammeruv - Potřebujete zakrýt holé místo, osadit svah či nahradit trávník?  Vyzkoušejte půdo – pokryvné jehličnany a keře

Skalník vrbolistý ´Repens´ (Cotoneaster salicifolius ´Repens´) je stálezelený, vytváří hustý, kobercový porost s tmavozeleným listem a červenými bobulkami. Plody zůstávají na rostlině po celou zimu a stávají se potravou pro ptáky. Rozložitý, půdo – pokryvný keř dorůstá výšky 20 – 30cm. Dobře obrůstá svahy, je vhodný na břehy vodních prvků a k zídkám.

sklanik vrbolisty - Potřebujete zakrýt holé místo, osadit svah či nahradit trávník?  Vyzkoušejte půdo – pokryvné jehličnany a keře

Brslen Fortuneův (Euonymus Fortunei var. radicans) patří mezi nenáročné okrasné keře. Pochází z Východní Asie a roste v chladnějších horských oblastech. Je neopadavý a stálezelený keřík. Má drobné, tmavozelené a neopadavé listy, které jsou dekorativní po celý rok. Nahradí trávník, pokryje holá místa, lze s ním osázet svah. Vysadit ho lze do skalky i nádob. Jeho běžná výška je 30 – 40cm.

brslen fortuneuv - Potřebujete zakrýt holé místo, osadit svah či nahradit trávník?  Vyzkoušejte půdo – pokryvné jehličnany a keře

Zimolez lesklý ´Maigruen´ (Lonicera nitida ´Maigruen´) je rychle – rostoucí a stálezelený keř, která má půdo – pokryvný charakter. Dosahuje výšky jen 30 – 50cm. Rozrůstá se do šířky a růst je kompaktní. Má tenké větvičky, které jsou obloukovitě převislé, ty jsou obsypány drobnými, sytě zelenými listy. V průběhu května a června na něm vykvétají drobné, bílé květy. Plodem jsou malé, modrofialové bobule. Je vhodný na pokrytí velkých ploch nebo do živých plotů. Roste rychle a kořenícími větvičkami umí zpevnit i svah.

zimolez leskly - Potřebujete zakrýt holé místo, osadit svah či nahradit trávník?  Vyzkoušejte půdo – pokryvné jehličnany a keře

Třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum) je nízký keř rozšířený v jihovýchodní Evropě a Malé Asii. Je to polo – opadavý nebo vždyzelený keřík, dorůstající výšky přibližně 30cm. Rozrůstá se kobercovitě. Kvete během celého léta až do podzimu zlato – žlutými, miskovitými květy. Má dlouhé kořeny, tak je vhodná i pro zpevnění svahu.

trezalka kaliskata - Potřebujete zakrýt holé místo, osadit svah či nahradit trávník?  Vyzkoušejte půdo – pokryvné jehličnany a keře

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít