mak

Víte, že léčivé rostliny se dají i šlechtit

Jak šlechtit bylinky: Ačkoliv jsme pro běžnou potřebu zvyklí sbírat přírodní bylinky, které jsou plané, to znamená, že nestejnoměrně klíčí, rostou i dozrávají, šlechtitelé se snaží tyto negativní vlastnosti odstranit. A tak vznikají kultivary, které se dobře sklízejí, mají stejný obsah léčivých látek atd.

Hlavní úkol šlechtitele

Hlavním úkolem šlechtitele léčivých rostlin oproti jinému šlechtiteli je to, aby se zvýšilo množství účinných látek, nikoliv aby se zvýšil pouze výnos. Takto lze šlechtit zejména rostliny s obsahem alkaloidů, glykosidů a silic.

bylinka - Víte, že léčivé rostliny se dají i šlechtit

Zdroj foto: pixabay                       šlechtit bylinky

Šlechtitelská metoda – křížení

Jednou z nejznámějších šlechtitelských metod je tzv. křížení. Dochází ke křížení „rodičů“ tak, aby se jejich zejména kladné vlastnosti projevily v „potomstvu“. Křížením vznikly například nové kultivary náprstníků, které jsou bohaté na lanatosidy, nebo nové kultivary máku bohaté na alkaloidy, bezostné kultivary durmanu anebo kultivary máty, které nevymrzají a navíc jsou rzivzdorné.

Nová šlechtitelská metoda – klonování

Poměrně novou šlechtitelskou metodou je klonování. Klonování znamená uplatňování nových buněk z explantátů, které se získávají z léčivých rostlin s vysokým obsahem účinných látek.

Negativní stránky šlechtění

Všechny formy šlechtění přinášejí i své negativní stránky. Zásahem do plané rostliny se nám sice podaří zvýšit její výnos nebo obsah léčivých látek, ale na druhou stranu může dojít ke ztrátě schopnosti rostliny přizpůsobit se nepříznivým klimatickým podmínkám, nebo k neschopnosti odolávat chorobám a škůdcům. Proto je vždy třeba šlechtit rostliny s ohledem na všechny jejich vlastnosti.

Vyšlechtěné kultivary se nebojte koupit i na svou bylinkovou (nebo okrasnou) zahrádku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář