protez bazinna

Protěž bažinná je bylinka, která urychluje srážení krve

Protěž bažinná je jednoletá bylinka, kterou nejčastěji najdeme na podmáčených půdách a vlhkých stanovištích. Jako jediná z protěží u nás není ohrožená, takže se nemusíte bát ji sbírat.

Jak bylinka vypadá

Protěž bažinná (Gnaphalium uliginosum) je 20 až 30 cm vysoká bylinka, plstnatě chlupatá nebo olysalá, lodyha je přímá, bohatě větvená, listy jsou vejčité, šedoplstnaté, květní úbory jsou velké jen 3 mm, listeny převyšují květenství.

protez - Protěž bažinná je bylinka, která urychluje srážení krve

Zdroj foto: Rasbak / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Kde protěž roste

Protěž roste na březích řek, nádrží, rybníků, podél vlhkých polních cest, také v rašeliništích a bažinách. Je hojně rozšířená v Evropě, a to včetně Islandu. Zavlečena byla do Severní Ameriky.

Co se sbírá

Z protěže se sbírá kvetoucí nať. Obsahuje flavonoidy, silice, pryskyřice, třísloviny a vitamín C.

Na co se bylinka používá

Protěž snižuje vysoký krevní tlak, urychluje srážení krve, tlumí bušení srdce, má antibakteriální účinky (vnitřně i vnějšně), pomáhá při žaludečních i dvanácterníkových vředech. Zevně se používá na hojení ran a popálenin – dokáže napomáhat tvorbě nového epitelu.

Jak si připravit odvar

Odvar si můžete připravit z čerstvé i sušené nati. Sušené obecně stačí méně. Asi čajovou lžičku nati zalijeme vroucí vodou (250 ml) a necháme 10 minut odstát. Poté přecedíme, necháme vychladnout a pijeme 2x denně šálek – nejlépe ráno a večer.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít