drin kvetnaty

Svídovce jsou stromy, které vás okouzlí barevnými listy i plody

Svídovce, kterým se také někdy říká svídy nebo dřínovce, jsou opravdu nádhernými solitérami do zahrady. Některé mají purpurové listy na podzim, jiné zase červené výrazné plody. Ať si vyberete jakýkoliv druh, každý na vás zapůsobí.

Svídovec květnatý

Svídovec květnatý (Cynoxylon floridum, Cornus florida) naroste do výšky 5–10 m, barva kmene je sivohnědá a jemně rozpraskaná, kvete nenápadnými květy v květnu, které jsou obklopeny čtyřmi bílými listeny, které jsou velké až 6 cm. Z oplozených květů pak na podzim dozrávají rudé plody. Na rozdíl od dřínů semeníky nesrůstají a plody jsou samostatné. Ještě výraznější jsou jeho listy, které se na podzim zbarví do purpurova a zůstávají na stromě dlouho do zimy. Na podzim se také na stromě objevují nové pupeny.

drin - Svídovce jsou stromy, které vás okouzlí barevnými listy i plody

Zdroj foto: KENPEI / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Svídovec Nuttallův

Svídovec Nuttalův (Cynoxylon nuttallii, Cornus nuttallii) pochází ze západní části USA, kde může dorůstat až 25 m, v Evropě jsou však známé exempláře vysoké pouhých 7 metrů. Květy tohoto svídovce jsou tentokrát obklopeny pěti nebo šesti listeny, které jsou dlouhé až 5 cm. Dozrávají v šarlatově červené plody. Na podzim se listy zbarvují do žluta nebo oranžova. Je náchylný na mrazy, zejména pozdní mrazíky mohou zničit listeny pod květenstvím.

Jaké stanoviště svídovce potřebují

Svídovce potřebují polostín a neutrální půdu, mají rády vlhký vzduch. Aby dobře rostly a prospívaly, potřebují spíše vyšší teploty.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář