Brambory se sice do Evropy dostaly až po Kolumbových výpravách, od té doby se nicméně staly nedílnou součástí našeho jídelníčku. Pokud chcete tyto hlízy uskladnit, musíte dodržet určité postupy.
Brambory na uskladnění si dobře vyberte
Návodů, jak uskladnit brambory, existuje mnoho. Předně byste ovšem měli pamatovat, že je důležité dobře vybrat vhodné kusy ke skladování. Až už chcete uskladnit vlastní brambory, anebo hlízy kupované, nikdy nesmí být poničené ani naseknuté. Takovéto kousky vyberte a co nejdříve použijte v kuchyni. Při skladování by totiž mohly začít plesnivět a plíseň navíc přenést na ostatní kusy. Brambory by každopádně neměly být ani mokré, protože by došlo ke stejně nežádoucímu efektu.
Co všechno budete potřebovat?
Jedno z pravidel říká, že byste brambory neměly skladovat v pytli, v němž jste je koupili. Potřebují totiž „dýchat“, aby uskladnění přežily bez následků. Kvůli tomu je ostatně nutné pravidelné větrání. V tomto ohledu se obvykle doporučuje použít dřevěné bedýnky. V současné době ovšem máte k dispozici rovněž plastové boxy, které si lze mimochodem výhodněji pořídit díky kupónům na Baumax.cz. Více než cena by vás nicméně měly zajímat rozměry, aby se do nich brambory vešly.
Jaké brambory jsou ideální k uskladnění?
Většinou se doporučuje skladovat brambory pozdní, neboť rané hlízy se k tomuto účelu příliš nehodí. K uskladnění jsou také některé odrůdy vhodnější více než jiné, na což pamatujete před nákupem, ať už chcete brambory pěstovat nebo rovnou skladovat. Uskladnit lze každopádně jak žluté, tak červené brambory. Mezi odrůdy, které jsou ke skladování nejvhodnější, patří např. Dali, Rossela, Red Sonia, Belarosa nebo Colette. Při nákupu se tedy můžete zaměřit právě na tyto varianty.
Kde brambory skladovat?
Ideálně ve sklepě, kde je možnost větrat. Navíc by měly být dané prostory úplně zatemnělé, neboť světlo aktivuje klíčící procesy, což není ideální (viz níže). Pokud nebudou uskladněny ve tmě, měli byste je alespoň něčím zakrýt. Stále ale musí „dýchat“, takže v optimálním případě je vhodné použít prodyšnou tkaninu či plachtu. Daný prostor by měl být rovněž chladnější, aby se brambory nekazily. Můžete je sice skladovat také v garáži či doma, ale ideální řešení představuje právě sklep.
Ideální podmínky pro skladování brambor
Ať už se rozhodněte brambory skladovat kdekoli, měly by mít ty nejlepší možné podmínky. Jak už jsme zmínili výše, hlízy musí být suché a zdravé (ideálně i čisté), přičemž jim nejvíce vyhovuje úplná tma a pravidelné větrání. Zmínili jsme již také chlad. Teplota na začátku skladování může být klidně vyšší, tzn. 10 až 18 °C, nicméně to platí pouze po dobu dvou týdnů. Následně už jsou vhodné teploty nižší, a to 2 až 6 °C. Doplňme, že relativní vlhkosti by měla činit 80 až 90 %.
Několik tipů na závěr
Skladování brambor sice není úplně snadné, na druhou stranu se nejedná o žádnou alchymii. Stačí dodržet postupy, které jsme uvedli výše. Na závěr pro vás ale máme ještě několik zajímavých tipů.
- Aby mohly brambory „dýchat“, neměli byste je příliš vršit. V každé bedýnce či skladovacím boxu tak vytvořte vrstvu vysokou maximálně 80 cm.
- Klíčivým procesům údajně zabraňuje nejen tma a chlad, ale také umístění brambor nad vrstvou dřevěného uhlí. Mezera by přitom měla činit 10 cm.
- Naklíčené brambory mohou být rizikem. Obsahují totiž alkaloid solanin, který je jedovatý. Klíčky by proto nikdy neměly být delší než 1 cm. Solanin se odstraňuje tepelnou úpravou.
- Solanin je částečně rozpustný ve vodě, takže vodu z vařených brambor, které byly naklíčené, nepoužívejte. Raději ji vylijte.
- Při vysoké teplotě se brambory během skladování mohou zkazit. Ideální ovšem nejsou ani příliš nízké teploty, neboť při méně než 2 °C mohou sládnout či dokonce zmrznout.
———–Komerční článek———–