detsky domek

Dětské zahradní domečky

Chcete dětem udělat radost, darovat jim něco zajímavého k narozeninám nebo je odměnit za hezké vysvědčení? Postavte jim na zahradě dětský domeček. Jak na to a jestli si postavit domeček svépomocí, nebo si objednat firmu, vám poradíme v tomto článku.

Druhy zahradních domečků

Zahradní domečky pro děti mohou být postaveny na zemi, na pilotech, nebo ve stromech. Jsou to malé stavby, které nevyžadují stavební povolení ani nepotřebují žádnou základnu. Potřeba je naopak kvalitní dřevo, aby domeček vydržel i odolal řádění vašich potomků.

Domeček na zemi

Domeček na zemi by měl být robustní a vyrobený nejlépe z borovicového dřeva. Pro kluky se hodí domeček z přírodního dřeva, nebo natřený nějakou jejich oblíbenou barvou. Holčičky určitě uvítají domeček, který bude vypadat jako pro princezny (ale pozor ne všechny!). Tyto domečky mohou mít i malou zastřešenou terasu se zábradlím.

Domeček na pilotech

Domeček na pilotech také musí být bytelný a samozřejmě i piloty musí něco vydržet. Opět se hodí borovicové nebo modřínové dřevo. Domeček na pilotech je vhodnou variantou pro umístění skluzavky.

Domeček ve stromě

Takový domeček už bude muset být přizpůsoben konkrétnímu stromu, bude muset mít opravdu robustní dno a ze dřev se hodí borovice, modřín nebo dub.

zahradni domek - Dětské zahradní domečky

Zdroj foto: pixabay

Základní bezpečnostní prvky

Protože se jedná o domečky pro děti, budete muset dbát hlavně na jejich bezpečnost. Dveře i okna by měly být jednoduše zavíratelné, veškeré dřevo ošetřené tak, aby si děti nemohly zadřít třísku. Všechny nedřevěné materiály by měly být přírodní – sklo, kov, nikoliv plastové.

Vybavení

Vybavení domečku bude asi záviset na preferencích děti, nicméně neměl by chybět stoleček a něco k sezení (židličky, lavice), aby si tam děti mohly nejen hrát, ale i vodit kamarády a hostit je. Hodí se i malá polička nebo truhla na hračky.

Svépomocí, nebo firmou

Šikovný tatínek dokáže domeček stlouct sám z prken, která si zakoupí v hobby marketu. Výhodou stavby domečku svépomocí je to, že děti mohou přihlížet, nebo dokonce pomáhat, a také si mohou vybrat barvy, tvary apod. Pokud si na to tatínek netroufne, je dobré objednat si domeček u specializované firmy, kde si buď koupíte stavebnici, kterou sestavíte, nebo vám firma sestaví domeček u vás na zahradě.

Na co si dát pozor

Při objednávání domečků pro děti si dejte pozor na to, aby byl i materiál na ukotvení domečku (do země, na strom) součástí balení a nemuseli jste ho shánět navíc. Stejně tak je důležité sledovat, jaké dřevo bylo na domeček použito a jak bylo ošetřeno. Kvalitní firma by vám měla doporučit, popř. dodat spolu s domečkem i lak/olej/lazuru na ošetření domečku v dalších letech.

Ceny domečků pro děti

Ceny se odvíjejí od použitých materiálů a pohybují se od 8 do 30 tis. Pokud si přejete sešroubování domečku firmou přímo na vaší zahradě, cena se navýší cca o 1500 až 2000 Kč. Ale pokud si postavíte domeček sami, můžete se vejít do 8 tisíc s veškerým materiálem i vybavením.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář