Jiřinky neboli dahlie patří do čeledi hvězdnicovité. Je jich asi 38 druhů a původně pocházejí z tropické Ameriky. Zřejmě i díky tomu nejsou mrazuvzdorné.
Kam jiřinky sázet
Jiřinky potřebují slunné stanoviště, kde bude relativně teplo a hlavně budou chráněny před větrem. Půda je nejlepší hlinitá, hlinito-písčitá nebo písčito-hlinitá, nevyhovuje jim půda jílovitá. Potřebují rovnoměrnou zálivku. Na podzim i na jaře potřebují přihnojit, přičemž na podzim je lepší uleželý hnůj, na jaře pak hnojivo s obsahem dusíku, fosforu a draslíku – dusík je na růst, fosfor a draslík podporují násadu květů a samotné kvetení.
Co s hlízami na podzim
Jakmile jiřinky dokvetou a jejich nadzemní část zmrzne, je třeba sklidit jejich hlízy. Očistíme je od hlíny, necháme oschnout a uložíme na suchém a chráněné místě přes zimu – ideálně do písku, pilin nebo rašeliny.
Dají se jiřinky množit
Jiřinky se dají množit docela s úspěchem, a to třemi způsoby. Můžeme je množit semeny, řízky nebo i dělením hlíz.
Semínky se množí jednoduché jiřinky, semínka vyséváme do truhlíků na jaře, klíčí při teplotě kolem 18 °C, semenáčky poté vysazujeme do skleníku nebo přímo na záhony, kde je chceme pěstovat. Nesmí již mrznout, a tak je lépe vyčkat po 15. květnu.
K množení řízky potřebujeme množárnu. Hlízy se zakládají již během února do kompostu a měly by z nich vyrašit výhony. Těchto výhonů se ale dočkáte jedině tehdy, když budete udržovat relativně vyšší teplotu 20 až 25 °C a relativně vysokou stálou vlhkost. Poté můžete výhonky odlamovat (když mají aspoň 3 listy), a to i s patkou a nechat zakořenit v množárně.
Množení dělením hlíz je asi nejjednodušším způsobem, stačí na podzim při vyrývání hlíz jednotlivé, i menší hlízky oddělit, a na jaře je zase zasadit na vámi zvolené místo.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz