jirinka kvet

Jiřinky jako další květinky do podzimní zahrádky

Jiřinky neboli dahlie patří do čeledi hvězdnicovité. Je jich asi 38 druhů a původně pocházejí z tropické Ameriky. Zřejmě i díky tomu nejsou mrazuvzdorné.

Kam jiřinky sázet

Jiřinky potřebují slunné stanoviště, kde bude relativně teplo a hlavně budou chráněny před větrem. Půda je nejlepší hlinitá, hlinito-písčitá nebo písčito-hlinitá, nevyhovuje jim půda jílovitá. Potřebují rovnoměrnou zálivku. Na podzim i na jaře potřebují přihnojit, přičemž na podzim je lepší uleželý hnůj, na jaře pak hnojivo s obsahem dusíku, fosforu a draslíku – dusík je na růst, fosfor a draslík podporují násadu květů a samotné kvetení.

Co s hlízami na podzim

jirinka 1 - Jiřinky jako další květinky do podzimní zahrádky

Zdroj foto: en:User:Ramin Nakisa, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Jakmile jiřinky dokvetou a jejich nadzemní část zmrzne, je třeba sklidit jejich hlízy. Očistíme je od hlíny, necháme oschnout a uložíme na suchém a chráněné místě přes zimu – ideálně do písku, pilin nebo rašeliny.

Dají se jiřinky množit

Jiřinky se dají množit docela s úspěchem, a to třemi způsoby. Můžeme je množit semeny, řízky nebo i dělením hlíz.

Semínky se množí jednoduché jiřinky, semínka vyséváme do truhlíků na jaře, klíčí při teplotě kolem 18 °C, semenáčky poté vysazujeme do skleníku nebo přímo na záhony, kde je chceme pěstovat. Nesmí již mrznout, a tak je lépe vyčkat po 15. květnu.

množení řízky potřebujeme množárnu. Hlízy se zakládají již během února do kompostu a měly by z nich vyrašit výhony. Těchto výhonů se ale dočkáte jedině tehdy, když budete udržovat relativně vyšší teplotu 20 až 25 °C a relativně vysokou stálou vlhkost. Poté můžete výhonky odlamovat (když mají aspoň 3 listy), a to i s patkou a nechat zakořenit v množárně.

Množení dělením hlíz je asi nejjednodušším způsobem, stačí na podzim při vyrývání hlíz jednotlivé, i menší hlízky oddělit, a na jaře je zase zasadit na vámi zvolené místo.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář