etericke oleje

Jak využít bylinky na jaře. Pomůžou nastartovat metabolismus, popřípadě zhubnout

Blíží se nám jaro, a tak nezbývá než se zase obrátit o pomoc k přírodě a vybrat takové bylinky, které nám pomůžou nastartovat metabolismus, popřípadě zhubnout, očistit tělo a také vzepřít se jarní únavě.

Jaké orgány bychom si měli pročistit na jaře

Možná se vám to zdá příliš „rozpitvané“, ale pravda je, že veškeré naše orgány potřebují po dlouhé zimě pročistit, detoxikovat, zbavit se jedů, a to zejména tehdy, když jsme se v zimě zahřívali tak, že jsme jedli tučná a sladká jídla a pili alkohol. Kvůli těmto neřestem strádala naše játra, ledviny, žlučník i srdce.

Bylinky vhodné na pročištění jater

Začněte tedy játry. Játra totiž – pokud jsou přetížena – mohou ve svém důsledku za typickou jarní únavu. V první řadě odlehčíme stravu: místo tučného masa si dáme libové, omezíme cukr a sladkosti a samozřejmě alkohol. Do stravy zařadíme bylinky – jako čaje, jako ozdobu jídel a klidně i jako aromaterapii. Na játra jsou rozhodně nejlepší ostropestřec mariánský, pampeliška (která hojně roste), měsíček, pelyněk, mateřídouška, dubová kůra. Jako aromaterapie se hodí cypřiš, TTO, tymián nebo skořice. A pozor: zanešená játra vám způsobují i problémy se zrakem, slabé nehty a špatnou pokožku a různé záněty v těle.

Bylinky vhodné na pročištění ledvin

Ledviny mohou být po zimě také oslabené, a to pitím alkoholu, velkého množství kávy a naopak menšího množství vody, která vás zdánlivě ochlazuje. Na pročištění ledvin je dobré začít na jaře pít znovu 2 litry čisté pramenité vody a přidat šťávy z ovoce a čaje bylinek. Bylinky, které pomáhají ledvinám, jsou: přeslička rolní, truskavec, mateřídouška, kokoška pastuší tobolka, vřes, vrbovka malokvětá. A pozor: omezte sůl.

tymian 600x354 - Jak využít bylinky na jaře. Pomůžou nastartovat metabolismus, popřípadě zhubnout

Zdroj foto: pixabay

Bylinky vhodné na pročištění žlučníku

Žlučník je poněkud zapeklitý orgán, dokonce se soudí, že má spojitost s naším hněvem na někoho a s neschopností odpouštět. Odpusťte sobě i druhým a uvidíte, že se vám uleví. Ale pokud si přesto všechno potřebujete pročistit játra bylinkami, vsaďte na tyto: měsíček, světlík, lékařský, řepík, pelyněk a pampeliška.

Bylinka vhodné na posílení srdce

I srdce potřebuje na jaře posílit, a to nejen novou láskou, nebo obnovením lásky k dlouholetému partnerovi, ale i vhodnými bylinkami. Těmi, které posílí vaše srdce, jsou růže, levandule, máta, listí z maliníku nebo ostružiníku, lípa nebo černý bez. Aromaterapie pro zdravé srdce se dá vyrobit z těchto bylin: zázvor, ylang-ylang, bazalka nebo máta.

Protože ne všechny bylinky budou v dosahu čerstvé, sáhněte do svých zásob z loňska, pokud jste si bylinky nasušili.

Kromě bylinek pomůže například i nový druh fyzické aktivity, respektive cokoli, co vaše tělo překvapí. Další užitečná doporučení naleznete v článku o radách pro zrychlení metabolismu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář