Jak vyčistit vázu na květiny: Jaro je dobou fialek, narcisů, tulipánů – a vůbec všech pestrobarevných květů. Rádi se jimi obklopujeme a není snad domácnost, kde by se čerstvé květiny alespoň na pár dní v roce neobjevily.
Ne vždy se však k nim váže jenom potěšení. Některé druhy květin umí své okolí i pořádně znečistit. Nejvíce trpí vázy, v nichž se často objevují nevzhledné hnědé pruhy, mléčné usazeniny apod. Nejlépe se čistí za mokra, ovšem v případě velmi agresivních rostlinných šťáv mnohdy nepomůže ani to. Pojďte se teď podívat nato, co si s takovou vázou počít, aby byla znovu jako nová.
Aby se váza při čistění nerozbila
Ještě předtím, než vám představíme jednotlivé metody očisty, se podíváme na to, jak váze při čištění neublížit. Oštípané rohy nebo dokonce praskliny jsou totiž bohužel poměrně časté. Jednoduchým řešením je oblečení vázy do utěrky nebo do ručníku. Většině poškození se tak spolehlivě vyhnete.
Jak vyčistit vázu? Pomohou pomocníci z kuchyně
Tradiční postup doporučuje na čištění váz jedlou sodu nebo prášek do pečiva. Stačí vzít běžný malý sáček, jeho obsah nasypat do vázy a zalít teplou vodou. Ovšem pozor – nikoli horkou! Jakmile budete mít hotovo, nechte chvíli působit a poté dočistěte štětkou na lahve.
Jsou-li usazeniny opravdu urputné, nahraďte část vody (nebo úplně celý její objem) octem. Lijte ho však do vázy z bezpečné vzdálenosti – velmi rád totiž při kontaktu se sodou nebo pečícím práškem stříká. Koneckonců, nejrůznější školní experimenty typu „sopka“ jsou založeny právě na tomto principu. Vázu vypláchněte a uvolněnou špínu odstraňte hadříkem.
Pokud se setkáte s opravdu úporným povlakem, vezměte si k ruce trochu netradiční prostředek – tablety na čištění zubních protéz. Naplňte vázu vodou tak, aby byla všechna špína ponořená pod hladinou a podle velikosti vhoďte dovnitř 1-2 tablety. Nechte odpočívat půl hodiny a poté vypláchněte studenou vodou a opět podle potřeby dočistěte. Ovšem díky aktivnímu kyslíku či jiné složce, používané k čištění protéz, nebývá mnohdy dodatečně dočišťování vůbec potřeba.

Úzkou vázu vyčistí obyčejná rýže
Prozatím jsme mluvili hlavně o vázách, které mají ideální tvar a dovolí vám dostat se dovnitř za pomoci hadříku nebo alespoň menší štětkou na lahve. Ale co dělat s vázami, jejichž konstrukční řešení takovou možnost zkrátka nepřipouští?
Naplňte je vodou, ve které rozpustíte lžíci jedné sody a nasypte dovnitř rýži – zhruba do třetiny objemu vázy. Jakmile budete mít hotovo, dobře hrdlo vázy utěsněte a začněte s ní třepat. Tvrdá rýže uvnitř bude odírat nečistoty ze stěn vázy a nakonec ji úplně vyčistí. Ale pozor – rýži vysypte ven okamžitě poté, co čištění ukončíte. Jinak by mohla uvnitř nabobtnat.
A jestliže nepomůže ani tento postup, přidejte do vody ještě lžíci octa, opět nasypte rýži a znovu s ní třepte a převalujte ji po stěnách. Ocet rozpustí praktickou každou obtížně odstranitelnou špínu.
Profesionální pomoc nejen pro vaši vázu
A pokud by nepomohlo ani to, měli byste vědět, že jsou na trhu k dostání i speciální čističe na sklo. Prodávají se v praktických rozprašovačích. Stačí jimi postříkat znečištěná místa, půl hodiny počkat a poté vše dočistit štětkou na lahve.
Ale pozor. Na některých typech skla může tento čistič zanechávat nevzhledné skvrny. Proto ho doporučujeme pro začátek vyzkoušet na nějakém méně viditelném místě. Po 30 minutách smyjte a počkejte dalších 12 hodin. Pokud ani po této době nezačnou barvy blednout, případně se na skle neobjeví žluté skvrny, můžete čistič bez obav použít na celou vázu.
Náš tip: Čištění váz vám usnadní pravidelná výměna vody u květin i přidání lžičky soli. Ta rostliny vyživí a zároveň zabrání tvorbě některých typů usazenin.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz