Rostlina, která vzhledem je podobná liliím, ale na rozdíl od nich rozkvétá již na jaře. V březnu se lze kochat krásou květů kandíku. Dokonce se jedná o naši původní rostlinu a jelikož její cibule evokuje tvar psího zubu, odtud pramení název kandík psí zub. Rostlina, která okouzlí květy, které jsou impozantní a silně aromatické. Na pohled se jedná o křehkou a krásnou rostlinu. Jedná se o rostlinu, která je zákonem chráněna.
Kandík je poměrně vzácnou rostlinou, která je nekrásnější na jaře to díky svým převislým květům ve skvostné barvě růžové, fialové, bílé se žlutým středem a purpurovými nebo modře zbarvenými tyčinkami. Ty se skládají ze šesti protáhlých okvětních lístků, jenž se zpětně ohýbají vzhůru. Květy mají v průměru okolo 3,5 cm a jsou na tenkém bezlistém stonku, který vyráží zpravidla mezi dvěma široce kopinatými listy, pro které je typické šedo-zelené zbarvení s výraznými purpurovými skvrnami.
Odrůdy kandíku
Erythronium dens-canis s hnědými skvrnitými listy upoutá růžovými květy, které rozkvétají od dubna. Oproti tomu E. hendersonii se vyznačuje květy z vnější strany v levandulovém zbarvení a uvnitř jsou červeno-fialové. Nejznámějším druhem je E. pagoda svými žlutými nepřehlédnutelnými květy. Odrůda E. revolutum zaujme růžovými květy se žlutým terčem.
Způsoby množení
Jistou metodou je množení pomocí cibulek, které se odeberou během srpna a co nejdříve vysadí. Není vhodné je zbytečně skladovat, neboť jakmile vyschnou, už je nelze použít. Krátký čas lze překlenout tak, že je uložíte ve vlhké rašelině. Semena se vysévají do rašelinového substrátu. Někdy se kandík rozmnoží i samovýsevem.
Pěstování kandíku na zahradě
Kandík potřebuje dostatečně vlhké stanoviště na částečně až polozastíněném místě, kde bude náležitě vlhká půda s mírně kyselou reakcí. Tímto stanovištěm může být okraj trávníků, zastínění listnatých keřů či místo na odkloněné skalce. Rostlinu není vhodné sázet v těsné blízkosti kamenů z vápence ani poblíž vápnomilných druhů rostlin. Pro rostlinu jsou ideální společníci jaterník, ostřice chlupatá, podléška, lesní kapradí apod.
V letním období je zapotřebí rostlinu chránit před vysycháním půdy a můžete jí dopřát výživu prostřednictvím organického kapalného hnojiva určeného pro pokojové rostliny. Na podzim půdu lze zlepšit dobře proleželým kompostem. Průmyslová hnojiva mohou být nebezpečná pro rostlinu, proto je třeba se jim vyhnout.
Pozitivní zajisté je, že zimu kandík snáší dobře, jen pozor na přemokření. Zvýšená vlhkost v zimním období by mohla rostlinu poškodit. Vzhledem k tomu, že některé druhy jsou trochu choulostivější, je dobré pro jistotu je ochránit před mrazem, tj. klasické přikrytí chvojím.
Kandík vzácně roste i planě v listnatých lesích, plodem kandíku je tobolka.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz