cmelak

Přivítejte na zahradě čmeláky. Neútočí a opylí skoro vše

Čmeláci jsou v naší přírodě stále více v ohrožení, stejně jako včely. I přes svou přizpůsobivost, která jim dovoluje přežívat i ve městech, jich stále ubývá. A přitom patří mezi mezi důležité opylovače, protože se díky svému dlouhému jazyku (ne, opravdu nemají sosák) dostanou i tam, kam včely nebo motýli nemohou. Hlavním podezřelým je používání pesticidů v zemědělství, které obsahují složky smrtelně jedovaté pro opylovače (např. Imidacloprid). Zároveň ubývá míst, kde by se čmeláci mohli usadit. Tak proč jim k tomu nedopřát prostor na vlastní zahradě?

Čmelák je taková větší včela …

Ano, s trochou nadsázky to o něm klidně říkat můžeme. I když nedává med (produkuje pouze malé množství pro své vlastní potřeby), pracuje při opylování stejně efektivně jako včela. A díky dlouhému jazyku je jeho rádius působení mnohem širší. Budou ho milovat vaše jabloně a švestky, ale také okrasné letničky s trubkovitými květy. Ty především.

Má žihadlo, ovšem patří mezi mírumilovný hmyz

Pojďme si jednou provždy říct, jak to s tím čmeláčím žihadlem vlastně je. Matky a dělnice ho mají, ale dokáží i pořádně kousnout. Takže někdy je těžké odhadnout, jakých obranných prostředků na vás čmelák vlastně použil. Nicméně používá je opravdu výjimečně.

A na rozdíl od včely váš předem varuje. Nejdříve zvedá jednu nožičku. Když to nezabere, zvedne všechny, které jen může. A nakonec se otočí na záda a se zlostným bzukotem vám ukazuje své žihadlo. Jen velmi výjimečně útočí čmeláci bez varování. Musíte se jim dobývat do hnízda, aby něco takového udělali, nebo je nechtěně přimáčknout v trávě. Jinak opravdu neútočí.

cmelaci - Přivítejte na zahradě čmeláky. Neútočí a opylí skoro vše

Čmeláci na zahradě, ale i ve městech

Předtím, než se rozhodnete čmeláky na svou zahradu pozvat, se ujistěte, zda u vás najdou dostatek jídla až do podzimu. Živí se nektarem z květin a potřebují přístup k různým rostlinám, monokultury jim příliš nevyhovují. Na druhou stranu si dokáží vhodnou potravu najít i ve městech, stačí, aby se v jejich okolí nacházelo pár kvetoucích stromů a okrasných záhonů.

Jak připravit domeček pro čmeláka

Čmelák nepotřebuje luxusní dům. Stačí mu i stará ptačí budka s vhodnou velikostí vletového otvoru – o průměru 1,5-2 cm na přední pohyblivé stěně. Vystačí si už s rozměry 25 cm x 15 cm x 15 cm. Domeček vyložte suchým materiálem vhodným pro stavbu hnízda. Skvěle se hodí zejména:

  • suchý mech
  • piliny
  • hobliny

Domeček umístíme nízko nad zem (nejvýše 25 cm), do klidného rohu zahrady nebo pozemku, a to nejlépe z jižní strany. Začít můžeme v předjaří, ale klidně i v červenci, čmeláci si totiž svá hnízda i v srpnu. Domečky pak čistíme na jaře, kdy z nich vylétnou hibernované včelí královny do dalekého okolí (zbytek čmeláků zimu nepřežije). A můžeme jich mít na zahradě bez obav i o něco více, čmeláci mezi sebou zpravidla nebojují.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář