dřepčík

Největší škůdci na jaře. Již nyní mohou ohrožovat naši úrodu

Již na jaře se můžeme setkat s některými škůdci, kteří se budou úporně snažit poničit nám naši úrodu a pokazit veškerou práci, kterou jsme až dosud na zahradě udělali. Snažte se proto jejich náporu předcházet a všechny záhony důkladně kontrolujte. Při napadení se nebojte zasáhnout.

Dřepčíci

Tito nenápadní asi 2 mm velcí broučci černé, červenavě hnědé nebo hnědé barvy se mohou za krásného a slunného počasí objevit již během dubna. Jsou doslova pohromou pro všechny vyseté košťáloviny, ředkvičky a lichořeřišnici, neboť ničí jejich děložní listy, jakmile vzejdou. Rostliny pak nemají šanci vůbec růst. Nejlepší prevencí proti dřepčíkům je důkladná kontrola záhonů, dostatečné kypření půdy a pravidelná zálivka. Malé rostlinky lze také chránit sítěmi, které mají dostatečně malá oka, aby jimi dřepčíci neprolezli. Některým zahrádkářům se osvědčuje dřevěný popel, jímž napadené rostliny posypou – to pomáhá zejména u košťálovin.

Drátovci

Tentokrát se nejedná přímo o brouka, nýbrž o jeho larvu – tedy o larvu kovaříka, která vypadá jako tlustší drátek a její délka se pohybuje od 15 do 30 mm. Nejvíce si pochutnávají na hlávkovém salátu, zejména na jeho mladých sazenicích. Nepohrdnou ovšem ani hlízami brambor, bulvami červené řepy a jinou zeleninou. Prevencí proti drátovcům je pěstování plodin, které je nepřitahují (brukvovité, luskoviny, pohanka), dále důkladné kypření a orání půdy. Při výskytu drátovců je můžeme ručně sbírat, nalákat je na návnady (např. kousek mrkve zahrabaný pod zem), které často kontrolujeme a drátovce zničíme. Chemické přípravky na drátovce ve většině případu bohužel nefungují.

plži - Největší škůdci na jaře. Již nyní mohou ohrožovat naši úroduPlži

Za teplého a vlhkého počasí, když na jaře často prší, mohou naopak velké škody napáchat plži. Jedná se zejména o hlemýždě zahradního, plzáka zahradního nebo slimáka největšího. To, že si na vaší úrodě pochutnávají právě plži, poznáte velice snadno, a to podle slizu, který po sobě zanechávají. Možností prevence je několik: od granulí proti plžům, přes nádoby s pivem, ochranu rostlin pomocí větviček z jehličnanů (přes které plži nepřelezou) až po ruční sbírání a likvidaci těchto škůdců.

ptáci - Největší škůdci na jaře. Již nyní mohou ohrožovat naši úrodu

Ptáci

Ačkoliv ptáky většinou řadíme mezi užitečné návštěvníky našich zahrad, zvláště na jaře nám mohou život i zkomplikovat. Jednak vyzobávají právě zaseté osivo, jednak ozobávají čerstvě zasazené sazenice zeleniny (salát apod.). Ptáky samozřejmě není možné chytat ani jinak likvidovat, většina z nich je navíc chráněných a ve většině ostatních případů i užitečných. Jedinou účinnou ochranou jsou sítě nebo jiné ochranné kryty nad rostlinkami.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít