Kmín se používá jako koření i lék. Pěstuje se po mnoho tisíce let, kdy se dostal z Asie do celé Evropy. Bez kmínu si těžko dokážeme představit vařené brambory, pečený chléb a mnoho dalších potravin určených k denní konzumaci. K dispozici je kmín drcený, mletý i celý. Podstata úspěchu spočívá v používání čerstvého koření, nejlepší je samozřejmě vlastní kmín a dále je důležité skladování v neprodyšných sáčcích či dózách, na suchém a tmavém místě, v nejlepším případě v prostoru s pokojovou teplotou.
Kmín coby koření má svou typickou pikantní chuť a používá se v kuchyni k přípravě masa, do omáček, pomazánek, polévek apod. Nicméně kmín má i velmi pozitivní vliv na lidský organismus, kdy napomáhá lepšímu trávení, tlumí křeče v břiše, zmírňuje kašel, u kojících žen pomáhá ke tvorbě mléka. Kmín je ve velkém pěstován samozřejmě na polích, ale vy si ho můžete poměrně snadno vypěstovat doma.
Co je zapotřebí pro úspěšné pěstování?
V prvé řadě zakoupení kvalitního osiva, příprava hodnotné zeminy, voda, slunné stanoviště a chuť do samotného pěstování. Avšak nepočítejte s tím, že hned v prvním roce budete sklízet vlastní koření. Na to si budete muset počkat, ale jen do následujícího roku. Rozhodně se vyplatí a sami se přesvědčíte, že domácí kmín za to stojí.
Půdní základ,dostatek světla, výsev či sázení
I když kmín není výrazně náročný v rámci zeminy, bude mu nejlépe vyhovovat propustná a pokud možno jílovitá půda. Dobře roste i v písčitohlinitém podkladu. Ideální je pH půdy v rozmezí 6 až 7,5. Perfektní je propustná zemina s dostatkem humusu, v takovém prostředí se kmínu bude líbit a poroste vám v hojné míře skoro jak plevel.
Vysévat můžete rovnou semínka do půdy v době, kdy je venku teplo a především již nehrozí žádné větší mrazíky, ideální je tuto činnost provést v březnu či dubnu. Další variantou je sázení sazeniček, kdy je dobré si ponechat rozestup okolo 4-5 centimetrů. U semínek je možné později provést vyjednocení, tj. vytrhání rostlinky dle potřeby či také vysévat s mezerami.
Problém v rámci pěstování může způsobit světlo, neboť kmín ho potřebuje opravdu v dostatečné intenzitě. Kmín zkrátka má rád teplo a světlo.
Jak je to se zálivkou?
V prvním roce pěstování je potřeba dopřát co nejvyšší množství vody v srpnu, kdy se vytváří kořenový systém i olistění. Nutno neopomenout, pokud v následujícím roce chcete sklízet vlastní úrodu. Ve druhém roce pěstování je nutné vydatně zalévat od dubna do května.
Během pěstování nezapomínejte pravidelně odplevovat. V prvním roce pěstování kmín pouze roste a objevují se lístky. Sklízení je možné ve druhém roce, kdy po odkvetení vzniknou malé nažky. Doba sklizně probíhá od června do července, kdy se sklízí již uzrálé tmavě hnědé nažky. Kmín sbíráme celý a poté ho vážeme a sušíme zavěšením nažkami dolů. Po usušení nažky vydrolíme a uchováváme v neprůhledné tmavé a uzavřené nádobě.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz