trávník

Každý rok bojujete s mechem v trávníku?

Také každý rok přemýšlíte, jak se nejlépe zbavit mechu v jinak krásném, téměř anglickém trávníku? Potom si rozhodně přečtěte následující článek, ve kterém vám poradíme, jak na to!

Kdy začít?

S mechem v trávníku bohužel musíme bojovat prakticky po celý rok, tedy kromě zimního období. Začínáme hned na jaře. Jakmile je možné trávník poprvé posekat, posekáme ho na nejnižší možnou velikost. Cca 1–2 dny po posekání aplikujeme hnojivo proti mechu – nám se velmi osvědčil Mech-stop od firmy Agro, ale vyzkoušejte i jiné druhy, každý mech je jiný a navíc časem získá určitou rezistenci proti prostředku, který již byl několikrát použit. Po aplikaci hnojiva je potřeba trávník zalít. Ještě lepší je, když se vám podaří aplikovat hnojivo před deštěm.

Poté počkáme další 2–3 dny a použijeme vertikutátor (pokud jej máme – k dostání jsou levnější elektrické varianty, kdy ale musíte dávat pozor na elektrický kabel, nebo dražší motorové – ty se vyplatí, když máme větší zahradu). Můžeme použít i vertikutační hrábě, kterými odstraníme uhynulý mech manuálně, ale tady se musíme připravit na docela náročnou fyzickou práci. Ovšem pokud potřebujeme zároveň zhubnout nějaké to kilo, je to vhodný pomocník… Po několika dnech trávník opět posekáme.

moss 2571713 640 - Každý rok bojujete s mechem v trávníku?

Udržení trávníku

Pokud se nám podařilo vyhubit mech hned napoprvé, máme téměř vyhráno, a trávník již jen pravidelně provzdušňujeme – cca jednou za 3 týdny po celé vegetační období – a sekáme, jak jsme zvyklí. Jestliže se nám naopak mech ještě někde usadil, můžeme použít hnojivo ještě jednou – vždy však v odstupu alespoň několika týdnů. Pozor také na to, že čím více hnojiva použijete, tím více trávník roste a tím častěji je potřeba jej sekat.

Poslední hnojení a vertikutaci provádíme na podzim. Postup je stejný jako na jaře, snažíme se vše stihnout před posledním sekáním trávy. Pak již necháme trávník odpočívat.

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování.
sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

4 Komentářů

 1. Profilový obrázek

  Jen víc takových syntetických trávníků, ať to má lidstvo brzy za sebou!

 2. Profilový obrázek

  Prosím, jak se zbavit krtků ? Na zahradě cca 400 m2 je 67 kopců. Děkuji za radu.

 3. Profilový obrázek

  Dobrý den,
  Odpovídám na komentář. Pokud máte užitkovou zahradu, pořiďte si vyvýšené záhony s vespod položte mříž.
  Jestli máte ovšem jen trávník, nechte krtka žít 🙂 Nikdy nedokážete mít lepší zeminu než tu, co vám krtek a žížaly zpracují…bude sýpka a vzdušná…budou tam kopecký, no a co? Sbirejte ji a dávejte do truhlíků, pod růže, pod rajské – porostou jako diví a chuť bude lepší…
  A pokud máte malé děti anebo vnoučata, máte krásnou názornou ukázku…

 4. Profilový obrázek

  Prosím o radu, jak se zbavit kruhové houby v trávníku. Kdysi jsme v těch místech nechali kořeny starého ovocného stromu (snad jabloně) a po několika letech se na trávníku objevil pravidelný kruh výrazně bujnější a tmavší trávy prostřídané s prázdnými místy. Vím, že se prodávají nějaké chemické přípravky, ale třeba existuje i něco, co je dostupné v domácnosti anebo co je pro přírodu přijatelnější. Nechtěla bych zbytečně moc chemie na zahradě používat, hlavně kvůli vnoučatům, které si tam hrávají.
  Děkuji,
  Lenka

Zanechte komentář