kompost

Tipy, jak si vyrobit domácí kompost. Opravdu se vyplatí

Máte-li zahradu, je téměř nezbytností mít i vlastní kompost. Využijete jej nejen na podzim při hnojení záhonů a následném rytí, ale i na jaře při sázení nových rostlin ať už na zahradě, či do květináčů doma. Kompost se opravdu vyplatí, protože není potřeba kupovat drahá hnojiva. Jak ale udělat kvalitní kompost vlastními silami?

Kompost nebo kompostér umístěte na vlhkém místě ve stínu

Nejdůležitější je vybrat vhodné místo pro kompost či kompostér. Na sluníčku vám příliš radost neudělá, protože bude často vysušený a poruší se přirozený proces tlení. Nejlepší místo pro kompost na zahradě je tedy co nejvlhčí místo někde ve stínu (pod stromem, za domem apod.). Takový stále vlhký kompost se udržuje úplně sám.

Kompost pravidelně zavlažujte

Zde máte několik možností. Můžete kompost pravidelně zalévat, nebo odklopit víko kompostéru vždy, když prší. Také můžete zkusit koupit urychlovač kompostu a ten do zalévaného kompostu přidat. Kompost se tak vytvoří rychleji.

starý kompost - Tipy, jak si vyrobit domácí kompost. Opravdu se vyplatí

Zachovávejte pravidlo střídání zelené a hnědé barvy

Zdá se vám to jako z omalovánek pro děti? Ale ne. Je to velmi jednoduché. Nejlepšího kompostu docílíte, když budete střídat vrstvy zelených a hnědých kompostovatelných látek. Mezi zelené patří posekaná tráva, ostatní rostliny či jejich části, zbytky ovoce a zeleniny, slupky, odpadky z kuchyně; mezi hnědé pak listí, rozdrcené větve, spadané jehličí, hlína nebo použité čajové sáčky. Když tyto látky budete pravidelně v kompostéru střídat, vznikne opravdu kvalitní kompost se všemi živinami, které rostliny potřebují.

Co do kompostu nepatří

Do kompostu rozhodně nedávejte velké kusy, např. nerozmělněné větve, kusy dřeva apod. Tlení by trvalo nepřiměřeně dlouho. Do kompostu nepatří ani umělé a tvrdé látky (plasty, sklo, kov). Do kompostu rozhodně není vhodné dávat uhynulá zvířata (rybičky z akvária, mrtvé ptáky apod.)

Pořiďte si 2 komposty/kompostéry

Jestli chcete opravdu kvalitní kompost, musíte si tak rok počkat, než všechny kompostovatelné látky přirozeně zetlí. Proto je dobré (pokud na to máte místo) pořídit si hned dva kompostéry. V jednom budete mít již hotový kompost, který na podzim použijete, ve druhém budete zakládat kompost nový.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování.
sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář