zelenina

Vhodní a nevhodní sousedé na zahradě – mohou vám maximalizovat nebo naopak zcela zkazit úrodu

Které plodiny spolu pěstovat? Záhonky s fazolemi, cibulí a okurkami mohou vedle sebe vypadat úchvatně. Ve skutečnosti se právě tyto tři plodiny navzájem příliš nesnesou. A takových kombinací bychom našli mnohem více. Jak tedy pěstovat zeleninu a bylinky na zahradě správně? Přiblížíme vám správný postup podle druhů. Snadno tak odhalíte, zde právě u sebe na zahradě neděláte nějaké pěstitelské faux pas.

Nejde o žádnou novou techniku. Domorodí indiáni znají kouzlo společného pěstování různých plodin už odpradávna. Ne náhodou tak na jejich políčkách rostou hrášek, dýně a kukuřice vždycky spolu. Zajímá vás proč? Hrášek zásobuje zeminu okolo sebe dusíkem. Ten je důležitý pro vývoj plodů a bujný růst zeleniny. Hustý porost dýně pak brání prorůstání plevelů. A co tady dělá kukuřice? Tak poskytuje hrášku potřebnou oporu a samozřejmě profituje z dusíkaté půdy. Tak proč se touto technikou neinspirovat i na našich zahradách?

Co ke své spokojenosti potřebují fazole

Nezáleží na tom, zda pěstujete druh, který se sklízí ještě v formě nezralých zelených lusků, nebo si chcete tyhle krasavice dopěstovat až do plné luštěninové zralosti. Všem druhům fazolí bude dělat dobře společnost:

brambor,

ředkviček

brokolice,

kukuřice,

květáku,

okurek,

lilku,

zelí,

mrkve,

celeru,

hrášku,

a cukety.

A s kým se naopak nedokáží dohodnout? Rozhodně s česnekem, cibulí, paprikou a slunečnicí.

Paprikám jsou jejich sousedé (skoro) ukradení

I když je často máme za křehké skleníkové krásky, ve skutečnosti jsou mnohem odolnější, než si myslíme. A snášejí se skvěle s celou řadou druhů. Do jejich blízkosti tak v klidu vysaďte:

cibuli,

špenát,

koriandr,

rajčata

a bazalku.

Nějaké ty specifické požadavky však přece jenom mají. Co by se tedy nemělo objevit v jejich blízkosti? Rozhodně fazole.

Brambory mají požadavků až až

Že porostou skoro všude? Ale vůbec ne. I když se vám podaří vybrat vhodnou půdu a nezanedbat hrůbkování, přesto si můžete úrodu nepříjemně pokazit. Ale začneme raději s plodinami, jejichž přítomnost jim nevadí. Ve hře je:

brokolice,

zelí,

fazole

kukuřice,

lilek,

cibule,

hrášek,

česnek,

hlávkový salát

a ředkvičky.

A v čí společnosti jim nesvědčí? V jejich blízkosti se určitě nepouštějte do zakládání záhonků se slunečnicemi, okurkami, rajčaty, melouny a cuketami.

zeli zelenina 600x400 - Vhodní a nevhodní sousedé na zahradě – mohou vám maximalizovat nebo naopak zcela zkazit úrodu

Zdroj foto: pixabay

Rajčata znásobí svůj výnos vedle celé řady druhů

Chcete se těšit ze šťavnatých a chutných plodů? Pak tuto plodinu pěstujte vedle některé z těchto plodin:

petržel,

paprika,

ředkvičky,

chřest,

okurky,

mrkev,

celer,

bazalka,

fazole,

salát,

melouny,

cibule,

špenát,

tymiánu

a kopr.

Ovšem chcete-li si dopřát zelí (jakéhokoliv druhu), brambory nebo kukuřici, zasaďte je od rajčat pěkně daleko. Jinak byste z úrody nemuseli mít vůbec nic.

Mrkev a její (ne)náročnost

Odjakživa pěstujeme mrkve společně s cibulí. Jde jim to totiž k duhu. Navzájem si prostorově nekonkurují a cibule navíc vylučuje do půdy četné chemické látky (alicin), jež odpuzují škůdce mrkve (včetně obávané vrtalky). Ale existují i další sousedé, o jejichž společnost mrkev opravdu stojí. Jde o:

šalvěj,

rozmarýn,

hrášek

ředkvičky,

salát,

rajčata

a fazole.

A s čím se naopak nesnese? Rozhodně s koprem, fenyklem a listovou i kořenovou petrželí.

Okurky jsou nejraději samy, několik společníků však snesou

Krásné a šťavnaté – ideální pro letní saláty i drinky. A jak na to, aby jejich plody byly ještě šťavnatější? Dopřejte jim prospěšné sousedství s:

květákem,

slunečnicí,

kukuřicí,

zelím,

hráškem,

salátem,

fazolemi,

a brokolicí.

A s čím je na záhonku rozhodně nepárovat? Nevyhovují jim prakticky žádné bylinky, ale ani melouny a brambory.

Cibule si rozumí s mnoha zahradními plodinami

Aby byla sklizeň této plodiny na vaší zahradě opravdu rekordní, pojistěte si ji. Je to snadné. Stačí cibuli věnovat společnost kupříkladu:

salátu,

papriky,

řepy,

brokolice,

brambor,

mrkve,

špenátu

a zelí.

A co k ní naopak za žádných okolností nevysazovat? Určitě šalvěj a dále pak luštěniny v čele s hráškem a fazolemi. To jsou pro cibuli doopravdy ti úplně nejnevhodnější sousedé. Proč se zbytečně připravovat o úrodu, když tomu můžete snadno zabránit?

Zelí je náročnější, než si myslíte

Snad není krásnější pohled na zahradě, než na plně nalité hlávky zelí, na kterých se ještě třpytí ranní rosa. Kdepak ty staré a tisíckrát přeložené ve skladech, které bývají k dostání v obchodech! Čerstvě utržené zelí je šťavnaté a nasládlé. A aby bylo ještě lepší, přisaďte k němu tyto plodiny:

špenát,

tymián,

fazole,

celer,

cibuli,

brambory,

šalvěj,

okurky,

kopr,

a salát.

A do jejich blízkosti pak pokud možno nevysazujte květák, jahody, brokolici a rajčata.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

nineteen − 11 =