krasenka

Krásenka zpeřená má mnoho překrásných kultivarů

Zavlečenou do našich zemí, ale velmi krásnou květinkou je krásenka zpeřená. Pokud byste si chtěli oživit skalku, záhon, truhlíky nebo část zahrady, určitě vsaďte na tuto drobnou květinu. Má mnoho zajímavých barevných kultivarů.

Jak rostlina vypadá

Krásenka je teplomilná rostlinka, která dosahuje výšky 80 až 150 cm, je jednoletá, má vstřícné listy s krátkými řapíky. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách a mají poměrně velká květenství. Díky své velikosti a vůni jsou vhodnou pastvou pro motýly a další hmyz. Plodem je úzká nažka, která obsahuje mnoho semen – rostlina se většinou rozmnožuje vysemením těchto semen v okolí matečné rostliny.

Odkud se k nám krásenka dostala

krasenka zperena - Krásenka zpeřená má mnoho překrásných kultivarů

Zdroj foto: Wolf Meusel, Public domain, via Wikimedia Commons

Původní zemí krásenky je Severní Amerika, odkud se rozšířila do Jižní Ameriky i do Evropy. Je rozšířena v mírném až tropickém pásu.

Využití v zahradě

Krásenka se hodí do zahrad, skalek, je poměrně nenáročná, potřebuje sluníčko a mírnou zálivku. Výborně se hodí k řezu, protože vydrží dlouho ve váze.

Kultivary

Postupem času byly vyšlechtěny mnohé kultivary, z nichž některé překonávají původní rostlinu – například jsou vícebarevné, nebo plnokvěté.

Vyzkoušet můžete například krásenku „Seashells“, která věrná svému jménu má rourkovitě stočené korunní plátky, které jsou uvnitř tmavě fialově, zvenku světle fialové. Dalším krásným kultivarem je například „Candy Stripe“, která má světlé korunní plátky lemované tmavým proužkem. A posledním kultivarem, který stojí za zmínku, je určitě „Double Click“ s dvojitou řadou korunních plátků v růžové barvě.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

two × three =