citronik

Citroník si můžete vypěstovat i ze semínka, plody se však bez roubování neobejdou

Možná vás to už napadlo nejednou – z obchodu si přinesete nádherný zdravý plod plný velkých semen. Tak proč si z nich nezkusit vypěstovat svůj vlastní citroník? Základní péče opravdu není nijak složitá, ovšem už předem vás musíme varovat, že chutné plody nezískáte – k tomu je totiž potřeba ještě další krok.

Pro začátek byste měli vědět, že Citrus, jemuž česky nepřesně říkáme citroník, je dle botanického členění rod rostlin z čeledi routovitých (Rutaceae). Jednotlivé druhy pocházejí z jihovýchodní Asie a Austrálie.

Semínka citronu potřebují zejména vlhko

Opravdu důkladně promokřená půda je základem, kořeny citroníků jsou totiž velmi náchylné k vysychání. Zeminu pro sázení semínek proto provlhčujte tak dlouho, dokud nezačne přebytečná voda odtékat otvorem v květináči.

Mimochodem – zeminy by mělo být v květináči tolik, aby od jeho horního okraje zůstalo asi 2,5 centimetru volného prostoru. A vyschnout nesmí ani samotná semínka. V ideální případě je ihned po vyjmutí z plodu vložte do půdy. Vybírejte jen ta velká a zdravá, pravidelného tvaru. Jiná se vám nejspíš neujmou. A jak hluboko sázet? Řiďte se velikostí semínek, všeobecně však platí, že 1-1,5 cm pod povrchem půdy bohatě stačí. Ještě jednou se ujistěte, že je zemina dostatečně vlhká.

citron 600x407 - Citroník si můžete vypěstovat i ze semínka, plody se však bez roubování neobejdou

Zdroj foto: pixabay

Bez zakrytí květináče se neobejdete

Citrony nechcete klíčit na teplém a slunečném místě. A abyste ochránili mladé rostlinky před vyschnutím a dopřáli jim tu správnou teplotu, přetáhněte přes povrch květináče plastovou fólii a na několika místech ji propíchněte. Rostlinky se však nikdy nesmí přehřát a vody v květináči by nemělo být příliš. Nenechávejte proto v misce stát vodu nebo spodek nádoby opatřete vhodnou drenáží.

Podmínky podle potřeby regulujte. Asi po dvou týdnech byste v případě úspěchu měli v květináči zpozorovat první známky probuzeného života. Zemina se začne nadzvedávat a brzy se objeví první drobný stonek. Fólii odstraňte dřív, než do ní mladá rostlina „narazí“ a zdeformuje se. I nadále však květináč udržujte v teple.

Aby nebyl citroník pouze dekorativní záležitostí

Dále je péče stále stejná – dostatek vody, světla tepla. A od stáří dvou měsíců pak začněte asi s mírným hnojením. Ale pokud nechcete pěstovat citroník jen jako dekorativní počin, nechte ho povyrůst do stáří 4-5 let a naroubujte na něj větev z některé plodící odrůdy. Seženete ji nejlépe u specializovaných pěstitelů, byť obvykle za menší poplatek.

Vypěstovaná rostlinka poté poslouží jen jako podnož, jež se stane skvělým základem pro růst vybrané plodící odrůdy. Od této fáze také můžete začít s tvarováním koruny a dalšími pěstitelskými prvky. Roubované citroníky obvykle plodí už druhým nebo třetím rokem.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář