Květiny ve váze: Nejspíš to také znáte, máte radost z čerstvých květin, tu však velmi brzy vystřídá frustrace nad tím, jak brzy skončí tato nádhera v koši. Ne vždy je však podobná nepříjemnost nutná. U řady květin totiž můžete jejich životnost prodloužit díky jednoduchým a osvědčeným trikům.
Nejdůležitější je pravidelná výměna vody a seřezání stonků ihned poté, co si květiny přinesete domů. Stonky zásadně zkracujte nožem, a to vždy našikmo. Nůž předtím nabruste a příliš netlačte. Potřebujete čistý řez a nikoli rozdrcená pletiva, jež by jen špatně nasávala vodu. Tu pak ve váze měňte nejlépe každý den. Ovšem tento interval si můžete i prodloužit díky jednoduchým trikům.
K delší trvanlivosti pomůže skořice i minerální voda
Voda pro vaše květiny by měla být vždy odstátá, tedy nikoli čerstvá a studená z vodovodu. Teplotní šok jim totiž rozhodně nesvědčí. Takovou vodu jim dopřávejte jednou denně. Jestliže však vsadíte na tu minerální z obchodů, můžete prodloužit interval výměny na každé tři dny, což může být opravdu značná pomoc.
Další možností je přidání prostředků, které zpomalují hnilobu. Velmi oblíbená je například skořice. Můžete použít jeden větší kousek nebo čtvrtinu čajové lžičky, kterou rozmícháte ve vodě. A podobně působí i sůl. Stačí jedna lžička na vázu běžné velikosti. Naopak zcela opačně je to s cukrem. Ten sice dokáže květiny vyživit, hnilobné procesy ovšem podporuje. Tady tedy budete opravdu muset měnit vodu každý den.
A jak ještě prodloužit trvanlivost vody? Možná vás to překvapí, ale pomoci vám může i měděná mince. I měď totiž likviduje zárodky patogenních organismů.
Vyživte své rostliny i bez chemie z obchodů
Jen o čerstvé vodě to však opravdu není. Květiny potřebují i živiny, aby vydržely krásné opravdu dlouho. Základní pomoci je lžička cukru. Tu milují zejména frézie, které díky ní vykvetou opravdu až do posledního květu, což vzhledem k jejich příjemnému aroma zcela jistě oceníte. Skvělou službu vám však udělá i bramborový škrob, jež obsahuje spoustu cenných minerálů.
Nemusíte se však omezovat jen na prášek obchodů, klidně použijte i celé brambory. Ty můžete navíc použít místo aranžovací hmoty. Jednoduše květiny zapíchněte do předem vyvrtaných otvorů a následně vše zalijte vodou. Budou skvěle držet na svém místě a přitom nijak neomezí přísun vody ke stonkům. A jako bonus je ještě zásobí cennými živinami.
Rady pro konkrétní druhy od růží až po narcisy
Pamatujte si, že žluté květiny obvykle vydrží déle než jejich odlišně zbarvené protějšky, to platí jak pro růže, tak kupříkladu i pro tulipány. Když už jsme u růží, velmi jim prospěje, pokud bude voda, kterou k nim do vázy přilijete, teplá. Lépe ji totiž poté nasají a o to déle i vydrží. Tulipány a narcisy zase dobře reagují na zapíchnutí obyčejné vyšívací jehly do stonku.
U narcisů však pozor – jsou jedovaté a dalším rostlinám ve váze rozhodně nesvědčí. Pokud je chcete přidávat do kytic, pak předem jejich stonky namočte na 24 hodin do vždy. A totéž platí i pro konvalinky. Většina škodlivých látek se totiž vylouhuje, i tak je však nutné vodu ve váze měnit každý den. Tulipány před předčasným „rozkřápnutím“ uchráníte tím, že jejich stonky namočíte maximálně do délky pěti centimetrů a totéž platí pro gerbery. Tulipánům pak svědčí i chlad, na noc je tedy umístěte do nejchladnější místnosti v bytě nebo třeba i ven, pokud venku nepanují právě mrazy. A nezapomeňte ani na světlo. Pokud je postavíte na prudké slunce, odkvetou vám neuvěřitelně rychle. Naopak umístění do polostínu jejich trvanlivost prodlouží. To je osvědčený trik.
Chryzantémy a máky milují cukr a dřevěné uhlí, fialkám zase prospěje občasné porosení vodou z postřikovače (a na žádných okolností by se také jejich spodní lístky neměly máčet ve vodě). A co oblíbené karafiáty? U těch si musíte dát pozor na způsob řezu. Mají na sobě totiž ona kolínka, u nichž se oddělení nožem přímo nabízí. To je ovšem chyba. Pokud řez povede spíše mezi nimi, pak jejich trvanlivost prodloužíte (opačný postup ji naopak zkracuje).
U hyacintů zkombinujte dva výše zmíněné triky a to škrob ve vodě a jehlu zapíchnutou ve stonku. Jde o kombinaci, díky níž vykvetou až do konce a vydrží opravdu dlouho. Stonky u žádných květin také nemáčejte více než do jedné třetiny jejich délky. Zabráníte tak nepříjemné hnilobě. Právě ta dokáže květiny ve váze zlikvidovat nejrychleji. Použijte proti ní skořici, sůl a správné ponoření stonků, potom nebude mít šanci. Však uvidíte.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz