Správný název bylinky je rmenec sličný, ačkoliv nesprávně se lidově nazývá i heřmánek římský – zřejmě pro jeho podobu s heřmánkem pravým.
Jak rmenec sličný vypadá
Jedná se o vytrvalou bylinu, která je až 30 cm vysoká. Má střídavé listy. Květenství je složeno z mnoha trubkovitých květů v terči. Plody jsou lysé a lesklé nažky.
Odkud pochází
Bylinka pochází ze Středomoří a odtud se rozšířila do celé Evropy. Roste na slunných stanovištích, i ve skalách, podél cest, od nížin až do pahorkatin. Má rád vápencové podloží. Lze jej pěstovat i na zahradě, ovšem potřebuje chráněné prosluněné stanoviště a lehkou, dobře propustnou půdu.
Co se sbírá
Z rmence sličného sbíráme květy. Kvete od června po celé léto, ale mladší květy obsahují více léčivé silice. Sklízíme pouze za slunného počasí. Sušit by se měl rychle, nejlépe umělým teplem – třeba v sušičce na ovoce.
Co rmenec obsahuje
Bylinka obsahuje silice, flavonoid apigenin a hořčiny. Má tedy účinky protizánětlivé a dezinfekční, i když poněkud slabší než heřmánek pravý. Také zmírňuje plynatost a žaludeční nevolnost. Pomáhá při ledvinových kolikách i migrénách.
Čaj proti migréně, žaludeční nevolnosti a plynatosti
1 lžičku sušených květů rmence sličného zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Přecedíme a pijeme až 3x denně do utišení bolestí.
Koupel nebo výplach při špatně se hojících ranách
3 polévkové lžíce sušených květů rmence povaříme asi 5 minut v 5 litrech vody. Scedíme, necháme mírně zchladnout a používáme ke koupelím či výplachům 2x denně.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz