popadané ovoce

Proč sbírat opadané ovoce a likvidovat je? Pozor na choroby a škůdce

Máte-li velkou zahradu a v ní ovocné stromy, jistě najdete na zemi mnoho padaného nedozrálého ovoce. Nepřehlížejte to, protože se většinou jedná o nějakou chorobu či škůdce, a ovoce je tedy potřeba pečlivě sesbírat a zničit.

Sběr a likvidace padaného ovoce

Padané ovoce sbírejte v rukavicích, protože může být napadeno hnilobou nebo plísní. Nikdy nedávejte takto napadené ovoce do kompostéru. Mnohem lepším způsobem ničení je jeho spálení. Tak předejdete šíření chorob i škůdců.

Antraknóza u angreštu a rybízu

Nejčastější chorobou těchto dvou keřů je právě antraknóza neboli pakustřebka rybízová. Jedná se o houbovou chorobu, která způsobuje opadávání listů a objevuje se po delším deštivém období. Všechno opadané listí je potřeba sesbírat a spálit. V případě většího napadení je nutné rybízy a angrešty postříkat, avšak pozor: zvláště angrešty nesnášejí měď, takže není vhodný např. Kuprikol, je třeba si pořídit organické fungicidy.

popadané ovoce - Proč sbírat opadané ovoce a likvidovat je? Pozor na choroby a škůdce

Plodomorka hrušková

Jak již její název napovídá, je to škůdce, který napadá právě hrušně. Larvy plodomorky způsobují deformace na mladých plodech hrušní, které vedou až k opadávání plodů. Je třeba plody pečlivě otrhat, sesbírat spadlé a zničit. Nenechávejte ani opadané plody na zemi, neboť larvy se zakuklí a v příštím roce budete mít jen další generaci plodomorek.

Molovka jablečná

I když podle názvu to vypadá, že tento škůdce napadá zejména jabloně, molovka jablečná vůbec jako první napadá jeřabiny. Teprve při neúrodě jeřabin se obrátí na jabloně a může způsobit značné škody na úrodě. Molovku poznáte podle toho, že celé stromy jsou opředeny pavučinami a listy vypadají jako spálené. Proti molovce můžete bojovat několikerým způsobem: Pokud máte jabloní jen málo a nákazu odhalíte včas, je možné housenky odstranit ručně. Pokud objevíte na jabloních parazitické vosičky, přenechejte práci jim, protože ty se housenkami molovky živí. Teprve když žádný z předchozích způsobů není možný, použijte vhodný insekticid.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

20 − three =