lískový oříšek

Popelka mezi českými dřevinami. Zkuste si vypěstovat lískové ořechy

6.3.2019
5 102 Zobrazení

Lísky jsou takřka po celý rok opomenuty, až když začnou z nich opadávat ořechy s velmi chutnými jádry. A Vánoce si bez nich snad ani nelze představit. Výhodou je, že tento druh ořechů umožňuje i dlouhodobé skladování. A tak si lze udělat zásoby chutných oříšků i na celý rok a zobat nejen večer u televize. Pokud se rozhodnete pro vysazení na zahradě, můžete si takto vypěstovat dostatečně velkou dřevinu, která bude rodit zdravé plody. Však kdo by neměl rád lískáče, že?

Možné metody v rámci pěstování

Vypěstovat lze pochopitelně ze samotného lískového oříšku, tj. ze semene, ale jde o velmi zdlouhavý proces. V tomto případě byste se dočkali první sklizně ne dříve jak za pět let. Pokud chcete si pochutnat na vlastních lískáčích dříve, což asi rozhodně chcete, tak je lepší variantou zkusit roubování, řízkování či vypěstování z kořenového výmladku. Není třeba se obávat, věřte, že na pěstování je líska zcela nenáročná. Jen pamatujte, že je dobré sázet keře ve vzdálenosti alespoň čtyři metry od sebe, to kdybyste se rozhodli pro pěstování ve větší míře. Starší keř je třeba prosvětlit, což podpoří vyšší úrodu oříšků.

Řízkování aneb jak na to

Jde poměrně o nejjednodušší formu v rámci množení. Na řízky se vybírají během prosince až ledna nenarašené výhony. Díky této metodě množení získáte později rostliny, které mají stejné vlastnosti jako mateční. Řízky musí být alespoň 15 cm dlouhé. Pro podporu růstu se stimulují nejlépe práškovým stimulátorem. Poté musí následovat tepelná stimulace, tj. po dobu jednoho měsíce nahřívat báze řízků při teplotě v rozmezí 20 až 22 °C. Pro toto nahřívání jsou používány speciální boxy, které jsou vyplněné perlitem. Aby nenastalo předčasné rašení, nesmí okolní teplota přesáhnout 4 až 5 °C. Rovněž pozor na přelití řízků.

oříšek - Popelka mezi českými dřevinami. Zkuste si vypěstovat lískové ořechy

Roubování na semenáče

V tomto případě je třeba rouby lísky odebrat ještě předtím, než začnou rašit, tj. nejpozději do poloviny ledna. Doba srůstání roubu s podnoží je poměrně dlouhá, z tohoto důvodu se úvazky odstraňují až po přezimování.

Snadná cesta k vlastní lísce

Nejsnadnější cestou je zakoupení keře a jeho výsadba na jaře. Uděláte dobře, pokud se rozhodnete pro pěstování této dřeviny. Však samotní znalci zastávají názor, že například takový olej z lískových ořechů dokáže díky značnému obsahu vitamínů, bílkovin a minerálních látek do jisté míry nahradit maso. Jestli je to pravda, těžko říct, každopádně jedno je jisté, že ořechy jsou zdravé. I zde platí konzumace v rozumné míře. Mezi jednu z nejlepších odrůd, která bývá často doporučována, protože je nejméně náročná, je hallova obrovská.

Do jaké půdy zasadit lísku?

Zásadní je volba půdy s pH okolo 6,5, neboť vyšší hodnota může vyvolat chlorózu listů. Lísky není vhodné pěstovat v písčité půdě, kde není možné udržení dostatečné vláhy, která je pro dřevinu důležitá. Kořeny lísky se rozprostírají především do šířky než hloubky, ale i v půdě drží dobře. Nejvhodnější je hlinitá půda, pokud bude částečně kamenitá, nevadí. Pozitivní je, že se jedná vskutku o nenáročnou dřevinu, kterou není ani třeba nějak chemicky ošetřovat, stříkat různými přípravky apod.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

1 Komentářů

Zanechte komentář