kopřiva t

Nevyhýbejte se kopřivě. Pomáhá detoxikovat tělo

6.3.2019
4 516 Zobrazení

Kopřivu (Urtica dioica) je možné běžně vidět na zahradách, loukách a polích, kde roste jako plevel. Někteří lidé se snaží kopřivě dokonce vyhýbat, aby se nepopálili. Avšak tím se vyhýbají také úžasným vlastnostem, které má kopřiva pro jejich zdraví.

Trocha historie

První zdokumentované použití kopřivy bylo ještě v době starých Římanů. Římští bojovníci si kopřivami dobrovolně pilili paže, aby předešli nachlazení, zánětu a podráždění. V dnešní době je kopřiva rozšířená po celém světě a má nesčetné lékařské použití již od 19. století. Důvodem je malé množství chemikálií a také to, že lidskému tělu napomáhá šetrně a účinně. A i když léčivé účinky kopřivy byly potvrzeny mnohými studiemi, spousta z nás ji stále ještě vnímá jen jako plevel v zahradě.

Co je na kopřivě tak zvláštního?

Od ostatních rostlin se kopřiva liší zejména svými listy. Listy kopřivy mají vejčitý tvar s hluboce zoubkovanými hroty. Tyto listy jsou také zodpovědné za to, že nás kopřiva popálí, jakmile se jí dotkneme. Jemné fousky na listech způsobují bolest a podráždění postižené oblasti.

Přínosy kopřivy: Co můžete dostat od tohoto plevele?

Kopřiva obsahuje vitamín C, B a K, minerály jako je vápník, hořčík a železo. Taktéž obsahuje aminokyseliny a antioxidanty, které mohou pomoci v boji proti volným radikálům. Zde jsou některé další přínosy této rostliny:

 1. Pomáhá detoxikovat tělo. Kopřiva působí jako diuretikum (působí močopudně), čímž napomáhá tělu zbavit se škodlivých chemikálií z těla. Této rostlině se také říká jarní tonikum, protože pomáhá tělu zbavit se toxinů.
 2. Napomáhá zdravé cirkulaci krve a kardiovaskulárnímu zdraví. Kopřiva obsahuje železo a vitamín C. Vitamín C zlepšuje absorpci železa, což napomáhá proti vzniku anémie a proti únavě. Mimo to obsahuje kopřiva také určité množství fosforu, což je minerál, který snižuje tlak v artériích a tím i riziko vzniku mrtvice či infarktu.
 3. Působí proti alergickým reakcím. I když fyzický kontakt s kopřivou může alergickou reakci vyvolat, konzumace kopřivy v podobě čaje může stimulovat odpověď těla na určitý alergický podnět.
 4. Odstraňuje artritické bolesti. Antioxidační vlastnosti kopřivy vedou ke snižování zánětlivosti. To může pomoci také při artritických bolestech kloubů.
 5. Pozitivní účinky na prostatu. Studie na zvířatech naznačují, že kopřiva může mít pozitivní účinky na zdraví prostaty. Kopřiva může působit jako prevence vzniku hyperplasie prostaty, která se projevuje zvětšením prostaty. Není přesně jasné, jak tohoto účinku kopřiva dosahuje, zřejmě je to regulací množství produkovaného testosteronu.

Jak můžete kopřivu používat v každodenním životě?

Dobrou zprávou je, že dnes je na trhu spousta produktů z kopřivy. Proto je mnohem jednodušší rostlinu používat. Zde je několik příkladů, jak můžete rostlinu využívat:kopřiva - Nevyhýbejte se kopřivě. Pomáhá detoxikovat tělo

 • Kapsle nebo tinktura. Kapsle kopřivy se obvykle předepisují, aby pomohly tělu snížit horečku. Tinktury je možné vyrobit ze sušených listů nebo kořenů. Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy kontaktujte svého lékaře, abyste se dozvěděli správné dávkování nebo to, že je doplněk stravy určen pro vaše potřeby.
 • Extrakt. Šťáva nebo extrakt může být použit topicky, aby odstranil revmatické bolesti.

Zkuste použít kopřivu v některém z receptů

Kromě toho, že se listy kopřivy používají na přípravu medikamentů, můžete je taktéž použít v několika receptech, protože skvěle chutnají. Někteří lidé přirovnávají chuť kopřivy ke špenátu, takže mladé listy kopřivy můžete použít místo něj. Kopřivy se tradičně používají při přípravě velikonoční nádivky a k obarvení vajec. Vždy je potřeba kopřivy před konzumací povařit, abyste je zbavili nepříjemné pachuti.

Kopřivový čaj

Kopřivy jsou velmi často konzumovány právě ve formě kopřivového čaje. Je to kvůli vysokému obsahu minerálů a flavonoidů, které se nacházejí v listech. Kdybychom měli jmenovat přínosy kopřivového čaje, pak nesmíme zapomenout na zdraví pokožky, podporu trávení a posílení imunitního systému.

Ingredience na přípravu kopřivového čaje:

 • 1 šálek kopřivových listů,
 • 4 šálky vody,
 • 1 lžíce medu (pokud chcete).

Postup přípravy:

 1. Nasbírejte si potřebné množství kopřiv. Starší kopřivy mají sladší listy.
 2. Kopřivy dejte do hrnce a zalijte vodou. Povařte 15 minut.
 3. Slijte a podávejte ještě teplé. Můžete osladit medem, pokud chcete.

Kopřivy lze použít do polévek, smoothie a dalších receptů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář