Máta peprná: Proslulá bylinka. Kdo by neznal mátu, která je proslulá příchutí pro žvýkačky, zubní pasty, ústní vody, ale vyniká léčivými účinky. Taktéž nabízí řadu možností využití doma, ať už v kuchyni či v kosmetice. Vyrobit si doma můžete nejen zdravý osvěžující drink, ale také například mátovou zmrzlinu. Kde všude a jak lze mátu použít?
Máta peprná (Mentha piperita) je bylinou, která nelze pěstovat ze semene. Na druhou stranu se ovšem velmi snadno rozmnožuje a i se dosti rozrůstá na záhoně. Mátu můžete pěstovat na zahrádce i v květináči doma či na terase. Jde o jednu z nejpoužívanějších rostlin, která se pěstuje po celém světě a nabízí mnohem širší spektrum využití, než je mnohým známo.
Listy máty peprné obsahují až dvě procenta silic, z nich je nejvíce zastoupena silice menthonemu a mentolu. Rostlina obsahuje zhruba čtyřicet účinných látek. Máta má nezaměnitelnou chuť i aroma.
Význačné účinky máty
- Efektivní pomoc při bolestech hlavy a to různého původu, od bolesti vyvolané napětím, stresem až po migrénu.
- Zklidňuje zažívací trakt – je známo o této rostlině, že je dokonalou a zejména účinnou volbou při podrážděném žaludku, kdy cítíte, že máte žaludek na vodě, poradí si se žaludečními problémy, dokáže zastavit zvracení, ulevuje od bolesti při žlučníkových kamenech, zmírňuje nadýmání, je skvělou volbou i pro ty, kdo trpí tzv. cestovní nevolností, zlepšuje trávení.
- Uvolňuje dýchací cesty – máta je účinná v období nachlazení, viróz či chřipek, neboť díky své svěžesti uvolňuje dýchací cesty při rýmě, inhalace je doporučována lidem trpícím astmatem.
- Účinná pomoc proti bakteriím v dutině ústní – nebývá nadarmo ingrediencí v mnoha přípravcích v rámci zubní hygieny. Díky antibakteriálnímu účinku je rychlou pomocí v případě náhlé bolesti zubu či dásní. Zde nejvíce pomůže v podobě připraveného kloktadla. Je vhodná i na výplachy úst a dezinfekci ústní dutiny.
- Péče o podrážděnou i aknózní pleť – na podrážděnou pokožku od slunce, kožní zánět a jiné problémy, jako je akné apod., pomůže mátový obklad, který zklidní a zmírní podráždění. A problematické pleti pomůže prostřednictvím antiseptického i antioxidačního efektu.
- Zlepšení krevního oběhu – díky tomu i stimuluje růst vlasů. Máta je prospěšná i na naše vlasy, kdy stačí dát pár kapek mátového oleje přímo na vlasovou pokožku, rovněž účinně bojuje proti lupům.
- Působí proti nespavosti – zde pomůže večer před spaním šálek mátového čaje.
- Máta je přírodní afrodiziakum.
Využití aneb máta trochu jinak
Všeobecně je známé využití máty v podobě sirupu či limonády. Zejména v letním období je velmi osvěžující. V horkých dnech je máta skvělou ingrediencí do vody k ovoci apod. Ovšem mátu můžete použít v kuchyni i při přípravě zmrzliny, hlavního pokrmu apod.
Osvěžující limonáda s mátou
Potřeba: 1 l studené vody (možno přidat i led), máta a to čím více, tím lépe, citron, kdo se neobejde bez cukru, tak trocha třtinového cukru.
Postup: mátu opláchněte, nasekejte, vložte do nádoby a zalijte vodou, přidejte šťávu z citronu. Nalijte do skleniček a můžete ještě dozdobit plátky citronu a přidat eventuálně kostky ledu.
Okurkový salát s mátou
Potřeba: salátová okurka, sůl, ½ šálku najemno nakrájené máty, zakysaná smetana.
Postup: okurku nastrouhejte, přidejte nasekanou mátu, osolte a smíchejte se zakysanou smetanou. Místo zakysané smetany je možné použít podmáslí.
Losos s mátou
Potřeba: losos, sůl, máslo, máta, citrón, pepř.
Postup: plátky či podkovy lososa osolte, opepřete a opečte po obou stranách na másle, poté posypte najemno nakrájenou mátou a pokapejte šťávou z citronu.
Mátová zmrzlina
Postup: svazek máty, 2x smetana na šlehání, 1 vanilkový cukr, 150 g cukru, čokoláda na vaření nebo s vysokým obsahem kakaa.
Postup: mátu rozmixujte s cukry, ušlehejte smetanu v tuhou šlehačku a vmíchejte do ní sladkou mátu. Tu naplňte do zmrzlinovače či plastové uzavíratelné nádoby a dejte zmrazit. Před podáváním posypte nastrouhanou čokoládou.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz