zahrada

4 tipy pro úspěšné množení rostlin po celý rok

17.8.2020
2 415 Zobrazení

Na množení rostlin je sice ideální jaro, ale ani v létě není pozdě. Potřebujete namnožit některou z vašich pokojových rostlin? S pomocí stimulátorů růstu, vhodným substrátem, miniskleníkem nebo speciální žárovkou si můžete zajistit úspěch v jakékoliv roční době.

Jednou z nejjednodušších možností, jak si rostlinu namnožit, je řízkování. Stačí z mateřské rostliny odebrat část vrcholového výhonu. Řízek obvykle zakoření do několika týdnů, nicméně pro účinnější zakořenění řízků lze použít kořenový stimulátor. Spodní část řízku (cca 2-4 cm) odlistíme, ponoříme do stimulátoru a opatrně vložíme do připraveného substrátu tak, abychom stimulátor nesetřeli. Rostlina poté výrazně snadněji a za kratší dobu zakoření.

Dalším aspektem úspěšného množení je substrát. Vhodné jsou mírně předhnojené mixy provzdušněné perlitem. Výživných složek je zde minimum, zhruba po prvním týdnu přihnojujeme dle potřeb rostlin, například speciálním hnojivem na řízky. Možnou variantou pro množení nebo výsev jsou také sadbovací kostky nebo Jiffy tablety. Jejich výhodou je snadné použití, vyvážený poměr vzduchu v substrátu a dobrá absorpce vody. Rašelinové tablety jsou navíc velmi skladné, svůj objem získají až po zalití vodou a jejich nabobtnání. 

Podpořit klíčení semínek nebo uchycení řízků můžete také využitím domácích pařníků a skleníků. Kromě těch obyčejných existují také vyhřívané s termostatem pro vytvoření specifických tepelných podmínek. Ideální umístění je na okenním parapetu, kam nedopadá přímé sluneční záření a nemůže tak dojít ke spálení nebo přehřívání.

rostliny - 4 tipy pro úspěšné množení rostlin po celý rok

Posledním tipem je možnost přisvětlování rostlin tam, kde nelze zajistit dostatek denního světla, případně v zimních měsících. I to rostlinám velmi pomůže v jejich vitalitě. Existuje nepřeberné množství typů osvětlení rostlin, které lze při pěstování použít. LED osvětlení však nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu. Mají nižší spotřebu, vyzařují velmi málo tepla a účinnost přeměny energie na viditelné světlo je vysoká.

Pokud chcete rostlinám plnohodnotně nahradit denní světlo, je potřeba jim poskytnout světelný zdroj s odpovídajícím spektrem pro růstovou nebo květovou fázi. To umožňuje rostlinám zajistit fotosyntézu a s tím i všechny fyziologické procesy nutné k jejich životu.

Umělé světlo umisťujeme co nejblíže rostlinám, jelikož jeho účinnost se vzdáleností velmi klesá. Ideální umístění je 20-40 centimetrů od rostliny, maximálně však do jednoho metru.

Pokud vás baví vše kolem rostlin, veškeré vybavení pro indoor pěstování naleznete na Higarden.cz.

………………Komerční článek…………….

Štítky
,

Jako redakce portálu sazenicka.cz přinášíme pro naše čtenáře články, informace zejména pro milovníky pěstování a zahradničení. Připravili jsme rovněž databázi rostlin, kterou pro vás pravidelně aktualizujeme.

Zanechte komentář

one × five =