Teakový nábytek: Poctivý masiv se dnes uplatní na řadě míst. A nepřekvapí, že velké oblibě se těší ten exotický v čele s majestátně vyhlížejícím teakem. Ale není teak jako teak. Obchodníci často využívají naší neznalosti a prodávají levnější teak za cenu dražšího. A slibují nemožné.
Že jste doteď netušili, že je druhů teaku více? A zajímalo by vás, jaký vlastně máte doma a zda jste za něj neutratili příliš moc? A co ty falešné sliby? Pojďme se celou problematiku probrat pěkně krok za krokem.
Kde se vlastně bere teak
Říká vám něco název teka obrovská? Právě z ní totiž oblíbené teakové dřevo pochází. Znát ji můžete i pod latinským názvem Tectona grandis. Rostliny se ovšem přizpůsobují prostředí, ve kterém vyrůstají. Reagují na něj po svém. A stejně, jako se znalci vyznají v čajových plantážích (a dokáží odlišit zelený čaj vypěstovaný na svahu sopky od toho „obyčejného“), tak vám stejně spolehlivě řeknou, kde roste ta nejlepší teka.
Odtud také pocházejí pojmy pravý a nepravý teak. Technicky jde vlastně o jeden a ten samý druh dřeva, liší se prakticky jen zbarvením. Zatímco pravý teak dodá vaší dřevěné terase, altánu či „pouhé“ komodě do ložnice onu majestátní noblesu, ten druhý může vyvolávat spíše pochybnosti.
Barmský nebo jávský teak? Jedno to opravdu není
Tzv. pravý teak roste pouze a výhradně v oblasti Barmy. Může se pyšnit bělovým dřevem zbarveným do žlutohněda a jádrem, vyvedeným ve zlato-hnědé. Někomu připomíná luxusní čokoládu, jinému odraz slunce na vodní hladině. A právě jádrové dřevo vás při nákupu zajímá.
A jávský teak? Ten už není tak barevně vyhraněný. Nabízí mnohem větší pestrost, přecházející až do určitě estetické nestálosti. Je také světlejší a nabídne oproti barmskému teaku různorodější strukturu. Teak z Barmy je nádherně vláknitý, ten jávský působí spíš chaoticky.
Rozdíl je patrný na první pohled. Právě proto je barmský teak dražší a ta „nejvyšší kvalita“ nikdy nebude pocházet z Jávy. Tak to ve světě teaku zkrátka je. V kvalitě žádný rozdíl nenajdete. Barmský i jávský teak odolávají okolnímu prostředí úplně stejně. Jen ta barva…
Teak, o který se nemusíte starat
„A když si připlatíte, máme pro vás docela bezúdržbovou variantu…“ Kdo by po něčem takovém netoužil? Dřevo, které se samo ochrání před vodou nebo nejrůznějšími plísněni. A teak je přesně takový, a vůbec si nemusíte připlácet.
Jako údajný TOP produkt vám totiž bude nabídnuta „zestařená“ verze vašeho zahradního nábytku. Má stříbrošedou patinu, představovanou právě jako ochranný obal. Vtip je v tom, že takhle se teak dovede chránit úplně sám.
Abyste udrželi jeho nádhernou barvu, musíte ho přibližně dvakrát do roka napustit přírodním olejem. Ale když to neuděláte, poradí si sám. Horní vrstva dřeva začne lehce oxidovat. Odtud ona stříbřitá patina. Voda, houby ani další škodlivé faktory tak nemají žádnou šanci. Takže žádný „teak s ochrannou patinou“ neexistuje. Kupujete vlastně jen dřevo, které už bylo vystaveno působení větru a deště, nic víc.
V žádném případě nejde o nijak nekvalitní produkt, teak něco takového nemůže rozhodit. Ale určitě se nejedná o žádnou výhodu, za kterou byste si měli připlácet. A je až k neuvěření, že to někteří prodejci stále zkouší.
Recyklovaný teak jako levnější alternativa? Ale vůbec ne
Když je něco recyklovaného, znamená to, že to využívá již jednou zpracované materiály. A mělo by to tedy být levnější. Pro recyklovaný teak to ovšem neplatí.
U nás bývá k dostání pod hlavičkou „dřevo s příběhem.“ Jde o teak, použitý dříve např. na lodě, mostní konstrukce apod. A když dosloužil, rozebrali ho na jednotlivá prkna a ta pak použili k výrobě nejrůznějších doplňků do domácnosti. Ty na sobě mnohdy nesou stopy svého předchozího života (předvrtané otvory apod.). Bohužel to však vůbec neznamená, že je takový teak levnější. Možná trochu uspokojíte svoje ekologické cítění, ale to bude vše. Nenechte se tedy nalákat na tuhle lacinou vějičku a dobře porovnávejte ceny před jakýmkoliv nákupem. Mohla by vás totiž vyjít mnohem dráž, než si myslíte.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz