hruska

Nejlepší odrůdy letních, podzimních a zimních hrušní

Hrušně jsou po jabloních asi nejoblíbenějšími ovocnými stromy do zahrad a sadů. Hrušky jsou velmi dobré plody, které mají univerzální upotřebení – od přímé konzumace, přes další zpracování (džemy, marmelády, kompoty) až po sušení jako křížaly. Které hrušně jsou pro zahrádkáře nejvhodnější?

Letní hrušně

yet another - Nejlepší odrůdy letních, podzimních a zimních hrušní

Zdroj foto: es.wikipedia.org

Letní hrušně se sklízejí během srpna.

Clappova

Tato odrůda potřebuje k dobrému růstu a výnosu zejména stanoviště bohaté na živiny. Je středně odolná vůči strupovitosti i mrazům. Potřebuje opylovače (jako ostatně všechny hrušně); nejvhodnějšími opylovači jsou Armida, Radana a Boscova lahvice. Jedná se o velmi kvalitní letní odrůdu, která je však vhodnější k přímému konzumu a nedá se příliš dlouho skladovat, protože rychle hniličí. Sklízí se od poloviny do konce srpna. Plody jsou velké, baňaté, žlutě zelené, dužnina se rozplývá, je šťavnatá a sladce navinulá.

radana - Nejlepší odrůdy letních, podzimních a zimních hrušní

Zdroj foto:Glysiak,

Radana

Radana je hrušeň se silnějším růstem a pevnou korunou, není náročná na půdu ani stanoviště, dobře se tvaruje, netrpí strupovitostí. Mezi její opylovače patří Clappova nebo Dicolor. Plodí brzy, pravidelně a velmi dobře. Sklízí se kolem poloviny srpna, konzumní zralosti dosahuje koncem srpna a na rozdíl od Clappovy se dá uskladnit až na 2 měsíce. Plody jsou středně velké, široce kuželovité, souměrné, se zelenožlutou barvou, která je ze 2/3 krytá rumělkovou červení, dužninu má nažloutlou, křehkou, chuť je nasládlá, s příjemným aroma.

Jedná se o pozdně letní odrůdu, je nenáročná na půdu i stanoviště, mírně citlivá ke strupovitosti. Mezi její opylovače se řadí Konference, Erika aj. Výnos nastává později, ale pak je pravidelný a vysoký. Sklízí se koncem srpna a začátkem září, vydrží asi měsíc skladování. Plod je velký, lahvicový, barva slupky je zelená, dužninu má jemnou a sladkou.

alfa fruits - Nejlepší odrůdy letních, podzimních a zimních hrušní

Zdroj foto: Glysiak, CC

Alfa

Další letní odrůdou je Alfa. Roste středně a je nenáročná na pěstování. Vhodnými opylovači jsou Červencová, Blanka, Dita. Plodí časně, výnos je velký a pravidelný. Je odolná vůči strupovitosti i rzivosti, odolná vůči mrazům. Sklízí se v srpnu, může se až 1 měsíc skladovat. Vhodná je probírka malých plodů. Plody jsou velké, kuželovité, slupka hladká a žlutá, dužnina sladká a aromatická.

Podzimní hrušně

Tyto hrušně se nejčastěji sklízejí během září (s přesahem buď do srpna, nebo do října).

boskova lahvice 600x499 - Nejlepší odrůdy letních, podzimních a zimních hrušní

Zdroj foto: Dezidor, CC BY 3.0

Boscova lahvice

Jedná se asi o nejkvalitnější podzimní hrušku, která je výborná na přímou konzumaci. Potřebuje ale záhřevné půdy bohaté na živiny a vláhu, jinak plody nebudou tak kvalitní. Mezi její opylovače se řadí Clappova, Nela, Charneuská. Hrušeň je málo náchylná ke strupovitosti, plodí středně brzy a výnos je vysoký a pravidelný. Sklízí se v polovině září, skladovat se dá maximálně 3 týdny. Plody jsou středně velké až velké, lahvicovité, barva slupky je žlutozelená s jakoby rzivým povlakem. Dužnina se rozplývá, je sladká a mírně navinulá.

Denisa

Další z podzimních odrůd je Denisa. Jedná se o nenáročnou odrůdu, která byla vyšlechtěna v Čechách. Vhodnými opylovači jsou Konference, Laura a Blanka. Plodí brzy a velmi pravidelně. Je středně odolná vůči strupovitosti a velmi odolná vůči mrazu. Sklízí se v září, skladovatelná je dobře do listopadu. Plody jsou větší až velké, kuželovité, slupka hladká, nejprve žlutozelená, později žlutá s červeným líčkem. Dužnina je nažloutlá, šťavnatá, s navinulou chutí. Je vhodná k přímému konzumu, snese i transport.

pirus communis 584x600 - Nejlepší odrůdy letních, podzimních a zimních hrušní

Zdroj foto:upload.wikimedia.org

Konference

Jedná se o odrůdu pro všestranné využití, potřebuje půdy bohaté na živiny, ale snese i vyšší polohy, je odolná vůči strupovitosti, rzivosti i mrazům. Vhodnými opylovači jsou Clappova, Armida, Bohemica. Plodí brzy a výnos je velmi vysoký a pravidelný. Sklízí se koncem září, začátkem října. Skladovat ji můžete až do poloviny listopadu. Plody jsou středně velké až velké, dlouze lahvicovitého tvaru, slupka má zelenou barvu s nahnědlým povlakem. Dužnina je šťavnatá, aromatická a výborná.

Zimní odrůdy

Zimní odrůdy hrušní se sklízejí v říjnu.

Bohemica

Tato odrůda je asi nejkvalitnější zimní odrůdou, je velmi trvanlivá, dá se skladovat téměř celou zimu a po celou dobu si zachovává svou chuť. Další výhodou je, že dobře snáší transport. Potřebuje střední až teplejší polohu a půdu s velkou zásobou živin. Jejími opylovači jsou Konference, Dicolor a Erika. Je odolná ke všem houbovitým chorobám i k mrazům. Plodí brzy a výnos je vysoký a pravidelný. Sklízí se kolem poloviny října, konzumní zralosti dosahuje koncem prosince, skladovatelná je až 4 měsíce. Plody jsou středně velké až větší, protáhle kónické, slupka je žlutá s narůžovělým líčkem, dužnina je jemná, sladká a aromatická.

dicolor hruska 509x600 - Nejlepší odrůdy letních, podzimních a zimních hrušní

Zdroj foto: Glysiak, CC

Dicolor

Tuto odrůdu bychom mohli také nazvat „vánoční hruškou“, protože vydrží přesně do Vánoc a je velmi atraktivní na vánoční stůl. Potřebuje půdy s dostatkem živin, jejími opylovači jsou Konference, Bohemica a Erika. Netrpí houbovitými chorobami a je odolná vůči mrazu. Nevýhodou je potřeba probírky malých plodů. Plodí brzy, výnos je bohatý a pravidelný. Sklízí se začátkem října, konzumní zralosti dosahuje od poloviny do konce prosince, skladovat se dá 3 až 4 měsíce. Plody jsou střední, krátce kuželovité, atraktivního pravidelného tvaru, slupka má žlutou barvu, z poloviny až dvou třetin překrytou červenou, dužina je máslovitá, sladká a aromatická.

 

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář