srub

Dřevěné chaty – co to je a jaké jsou druhy

Dřevěné chaty různých typů jsou dnes velmi rozšířeným pojmem. Někdy se jedná o doplňky do zahrady, jindy může být taková chata víkendovým domem, a nakonec může být dřevěná chata vhodná i k celoročnímu využívání.

Co to je dřevěná chata

Dřevěná chata je taková chata, jejímž základním stavebním materiálem je dřevo. Neznamená to však, že by se v ní nemohl vyskytnout i jiný materiál, ale ten už by byl pouze doplňkový. Dřevo musí být na takové chatě použito ve více než 50 % stavby.

Historie dřevostaveb

Historie dřevostaveb je opravdu bohatá, jen se nám všechny stavby z historie nedochovaly, protože dřevo je bohužel materiál, který podléhá nejen zubu času, ale i ohni a dalším přírodním živlům. Ano, je to tak, mnoho dřevěných staveb shořelo, jiné strhl vítr nebo vichřice, další zase podemlela voda a dřevo pak shnilo. Ale jen pro představu: historické dřevěné stavby se objevují dodnes v Evropě – například kostely, dřevěné byly stavby i salóny na Divokém západě, dřevěné jsou dodnes i některé pravoslavné kostely atd. A samozřejmě i obyčejní lidé měli své dřevěné příbytky, protože to po hliněných domech byl nejčastější materiál na stavění.

Druhy dřevostaveb

I dřevostavby mají své druhy. Záleží na tom, zda jsou spíše srubové, roubené, nebo třeba složené z prefabrikovaných materiálů. Pojďme se na rozdíly v těchto stavbách podívat blíže.

roubenka 600x450 - Dřevěné chaty – co to je a jaké jsou druhy

Zdroj foto: Ewwwa, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                Roubenky

Roubenky

Roubenky neboli roubené chalupy jsou stavby postavené tradičním způsobem roubení, který známe již mnoho staletí. Roubení znamená tvoření staveb, kdy jsou trámy kladeny rovnoběžně na sebe a v rozích jsou pospojovány nějakým typem tesařské vazby. Dalším klasickým znakem roubenek je to, že prostory mezi trámy jsou vymazány hlínou, aby stavba lépe těsnila a neunikalo z ní teplo. Nakonec mohla být celá roubenka také omítnuta omítkou.

Valley Forge srub 1 600x399 - Dřevěné chaty – co to je a jaké jsou druhy

Zdroj foto: cs.wikipedia – Rdsmith4          Srub

Sruby

Sruby jsou druhem roubené konstrukce, kdy jsou kulatiny kladeny rovnoběžně na sebe a v rozích překříženy tesařskou vazbou. Nejlepšími dřevy pro srub jsou borovice, smrky a modříny z jehličnatých stromů, dub, akát a jilm z těch listnatých. Výhodou srubů je pak to, že v létě udrží chlad uvnitř a v zimě zase teplo. Technikou srubu si můžete postavit malý srub, ale i rodinný domek, v němž budete blíže přírodě.

sendvicova stavba 1 600x410 - Dřevěné chaty – co to je a jaké jsou druhy

Zdroj foto: cs.wikipedia – Bobthebuilder82              Sendvičové stavby

Sendvičové stavby

Novějším způsobem, jak stavět dřevostavby, jsou sendvičové stavby. Jejich základem jsou masivní dřevěné hranoly, které jsou slepeny ze dřevěných desek. Stěny těchto domů mohou být také vyplněny výplní z minerální vaty nebo foukané celulózy. Na fasádu se dá navíc použít zateplovací omítka.

Montované stavby

Prakticky všechny druhy staveb můžete pořídit jako montované stavby, které firma nabízí postavit z prefabrikovaných materiálů, za rozumnou cenu a v dohledném časovém horizontu. Dřevostavby jsou dnes velmi žádané, protože jsou ekologické i ekonomicky výhodné.

Dřevostavby na klíč

I u dřevostaveb si můžete vybrat stavbu domu na klíč, kdy se vám vybraná firma postará o všechno od stavebního povolení až po samotnou výstavbu. U dřevostaveb pak můžete bydlet ve svém bez přehánění do několika měsíců.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář