maliny

Maliny a ostružiny – vlastnosti, odrůdy, způsob pěstování

7.2.2022
4 906 Zobrazení

Maliny a ostružiny jsou plody výjimečné chuti. Můžete je jíst čerstvé a připravit si chutné dezerty, koktejly a zavařeniny. Vykazují zvláštní zdravotní vlastnosti, protože jsou cenným zdrojem mnoha vitamínů. Důležité je, že se dají úspěšně pěstovat na domácích zahrádkách. Maliny a ostružiny jsou ovocné keře, které pocházejí z jedné rodiny, takže mají prakticky stejné preference jako na podmínky pěstování.

Maliny a ostružiny – zdravotní vlastnosti

Jde o mimořádně oblíbené ovoce s léčivými účinky, díky čemuž je častou přísadou do posilujících sirupů i do těch, které se používají při nachlazení. Maliny jsou především zdrojem vitamínů skupiny B a vitamínů A, C, E a K. Ovoce navíc obsahuje minerální látky jako draslík, hořčík a železo. Co se týče ostružin, ty dodají tělu obrovskou dávku vitaminu C a v menší míře i vitaminy A, B a K. Tyto plody skvěle podporují imunitu a zlepšují vzhled pokožky. Důležité je, že mají také značné množství vlákniny, která podporuje hubnutí a správnou činnost střev. K léčebným účelům se využívají i listy těchto rostlin, které se používají jako pomocný prostředek při onemocněních trávicího ústrojí i plísňových a bakteriálních infekcích.

Oblíbené odrůdy ostružin a malin

Nejčastěji vybrané odrůdy ostružin s vynikajícími chuťovými vlastnostmi jsou:

Hurikán,
Navaho,
Gazda,
Black Butte,
Heleno,
Černý satén,
Chester,
Trojkoruna,
Driksen.

Oblíbené odrůdy malin:

čištění,
Police,
Pruský,
Latham,
Lloyd George,
podzimní jantar,
Malý trpaslík,
Dědictví,
Bristol,
Glen Coe,
Zlatá královna,
Malling Passion,
Mallingův slib.

Jak pěstovat maliny a ostružiny?

Substrát a poloha

Tyto keře nemají příliš vysoké nároky na typ půdy. V suchých písčitých půdách však nerostou dobře, protože jejich kořenový systém je příliš mělký. Pěstování v mokřadech navíc přispívá k rozvoji chorob a snění těchto méně odolných odrůd rostlin. Keř maliníku a ostružiníku dobře přijme vlhkou půdu s mírně kyselou reakcí. Stanoviště pro tyto rostliny by mělo být slunečné, dávají pak sladší plody. Před výsadbou keřů je třeba promíchat půdu s hnojem.

Výsadba

Tyto rostliny se doporučují vysazovat na podzim nebo brzy na jaře, kdy již nehrozí namrzání mladých keřů. Maliny a ostružiny je vhodné sázet mělce, aby jejich kořeny byly pokryty 2 cm vrstvou zeminy. Poté je vydatně zalijte a poplácejte po zemi kolem nich. Výhonky je vhodné sestříhat na výšku asi 10-15 cm nad zemí, díky tomu rostliny lépe zakoření a bujně porostou. Důležité je, že mezi jednotlivými sazenicemi malin nebo ostružin byste měli dělat alespoň 2metrové přestávky. To je nezbytné, aby rostliny mohly volně růst.

Zalévání

Tyto keře mají velké nároky na vodu, proto je nezapomeňte během sucha pravidelně zavlažovat. To je důležité zejména během zrání ovoce. Nedostatek vody může způsobit menší úrodu a také horší chuť.

Oplodnění

Pokud chcete zvýšit výnos, vyplatí se rostliny přihnojit hnojem a kompostem. Takové ošetření by se mělo provádět v prvním roce pěstování a od třetího roku, kdy rostliny pravidelně plodí, by měly být systematicky zásobovány živinami ve formě minerálních hnojiv. Při výběru hnojiva se vyplatí sáhnout po tom s vysokým obsahem draslíku a dusíku.

Ochrana keřů před zimou

Rostliny vysazené na podzim by měly být pokryty hromadami zeminy. Před případným mrazem jejich kořeny ochrání takzvané valy. Pokud jsou keře vystaveny silnému mrazu, vyplatí se spodní výhony rostliny vysazené na podzim obalit slámou nebo rákosím a zbavit se ochranných prvků až na jaře. To je důležité zejména u zahraničních odrůd, které jsou méně odolné vůči mrazu než ty původní.

Řezání malin a ostružin

Ovocné keře vyžadují každoroční řez. Maliny a ostružiny plodí na dvouletých výhonech, i když existují odrůdy, které plodí na letorostech, jako je Glade. Po sklizni je třeba plodící výhonky seříznout těsně u země. Jejich ponechání může přispět k rozvoji parazitických hub. Důležité je, že výhonky opakujících se malin by měly být řezány na podzim nebo na jaře. Musíte také dávat pozor, aby keře příliš nezhoustly. Jednoleté výhony pravidelně, jednou ročně, odstraňovat, po zkrácení ponechat pouze ty nejsilnější (1/4 výšky – maliník, 1,6-1,8 m – ostružina). Toto ošetřování zajišťuje dobrý růst rostlin a také bohaté výnosy.

Ostružiník a maliník – kde koupit jejich sazenice?

Sazenice malin se vyplatí kupovat z prověřených a důvěryhodných míst, např. https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Maliny-a-ostruziny/34 Nákupem kvalitních sazenic malin a ostružin je větší šance, že se rostliny uchytí v daném místě. Obchod nabízí mnoho různých odrůd těchto keřů, které se liší chutí plodů, vzhledem i použitím plodin. Cena malin nebo ostružin závisí na odrůdě a stáří zvolené rostliny.

 

———–Komerční článek———–

Štítky
,

Zanechte komentář

sixteen − four =