visen plody

Vyberte si tu nejlepší odrůdu višní do vaší zahrady

Nejen třešně, ale i později dozrávající višně jsou oblíbenými ovocnými stromy. Musíte si však vybrat takovou odrůdu, aby se do vaší zahrady hodila. Vybírejte podle stanoviště, půdy, odolnosti vůči chorobám. Jediné, co mají všechny višně společné, je to, že jsou samosprašné.

Morela pozdní

Tato višně je vhodná na všechna stanoviště i pro všechny typy půd. Je odolná proti mrazu a ani za deštivého počasí jí nepraskají plody. Plody jsou vhodnější pro další zpracování než pro přímý konzum. Plodí brzy, výnos je velmi vysoký. Plody dozrávají koncem července. Jsou středně velké, tmavě hnědočervené, nakyslé, šťáva silně barví.

Érdi Bötermö

Původem maďarská odrůda byla u nás schválena v roce 1991. Plodí velmi dobře a má univerzální použití. Nemá speciální požadavky na stanoviště ani na půdu. Roste středně, koruna je mírně zploštělá. Netrpí houbovitými chorobami, avšak je velmi citlivá na mráz. Plodí brzy a výnos je velmi dobrý. Plody dozrávají koncem června, patří tedy k raným odrůdám. Plody jsou středně velké až velké, atraktivní, zářivě červené, dužnina šťavnatá, vhodné pro přímý konzum.

Fanal

Tato odrůda je lepší pro další zpracování než k přímému konzumu. Nemá speciální požadavky na stanoviště ani na půdu. Výhodou je, že je odolná jak k mrazu, tak k monilióze. Zpočátku má poněkud bujný růst a dost zahušťuje, bude potřeba speciální řez. Plodí brzy, výnos je vysoký a pravidelný. Plody dozrávají v předposledním a posledním červencovém týdnu. Jsou středně velké až velké, tmavě hnědočervené, dužnina navinulá až kyselá.

Morava

visen 471x600 - Vyberte si tu nejlepší odrůdu višní do vaší zahrady

Zdroj foto: pixabay

Jedná se o poněkud menší odrůdu, která je vhodná i do malých zahrad. Má univerzální použití – jak k přímému konzumu, tak na další zpracování. Není náročná na stanoviště ani na půdu. Je odolná vůči mrazu i monilióze. Plody dozrávají ve 4. červnovém týdnu a jsou středně velké, kulaté, tmavočervené.

Favorit

Další z odrůd, které jsou vhodné pro malé zahrady, protože i zpočátku roste jen středně, později slabě. Je odolná vůči mrazům, ale při dlouhotrvajících deštích má sklony k monilióze. Je vhodná pro přímý konzum i k dalšímu zpracování. Dozrává ve 4. červnovém týdnu. Plody jsou velké, ploše kulovité, velmi šťavnaté.

Morellenfeuer

Tato pozdní višeň byla vyšlechtěna v Dánsku. Potřebuje půdu s dostatkem vláhy. Je odolná proti mrazu, nepuká při deštivém počasí ani netrpí moniliózou. Roste středně, později slabě. Plodí brzy a výnos je vysoký a pravidelný. Dozrává v předposledním a posledním červencovém týdnu. Plody má středně velké, tmavě hnědočervené, spíše vejčité, dužnina je měkká a nakyslá, šťáva silně barví.

Újfehértoi Fürtös

Další z maďarských odrůd je pozdní višeň, která vyžaduje teplejší polohy a půdy s dostatkem vláhy. Růst je spíše bujný, koruna kulovitá a hustá. Bude potřebovat řez. Dozrává v předposledním červencovém týdnu, výnos je velký a pravidelný. Plody jsou středně velké, kulovité, barva temně červená, dužnina měkká, jemná, šťavnatá.

Morsam

Tato odrůda je středně ranou višní vhodnou k přímému konzumu. Je vhodná do všech oblastí pro pěstování višní. Sklízí se v prvním a druhém červencovém týdnu. Plody jsou středně velké, kulaté až srdčité, tmavě červené barvy, dužnina středně pevná, šťavnatá a kyselá, šťáva dost silně barví.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář