Papája je jedním z druhů exotického ovoce, které nejen skvěle chutná, ale také vás překvapí svým dalším využitím. Pro pěstování v našich podmínkách se sice bohužel moc nehodí, ale můžete se na ni zajet podívat do některé z botanických zahrad.
Jak papája vypadá
Plody papáji jsou oranžové a podle kultivaru mohou být kulaté, oválné i hruškovité. Váží od 0,5 kg do 10 kg. Dužina je sladká a šťavnatá, v barevném spektru od žluté až po červenou. Uprostřed plodu se nachází velké množství semen, která však nejsou jedlá – mají palčivou, štiplavou chuť.
Co papája obsahuje
Papája obsahuje velké množství vody – a 80 %, dále pak bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vitamín C, B6 a karoten, draslík, sodík, vápník, mangan a fosfor. Je vhodná do dietního jídelníčku, ale i pro sportovce k doplnění tekutin a stopových prvků po sportovním výkonu, navíc posiluje obranyschopnost organismu a zbavuje tělo toxinů.
Jak se papája konzumuje
Papája se konzumuje čerstvá, do salátů, je možné z ní vyrábět marmelády, kompoty, šťávy i ovocné nápoje. Zajímavostí je, že ze semen se kvůli jejich palčivosti vyrábí náhražka pepře. V zemích původu (Střední Amerika, tropická oblast) se z mladých listů vaří špenát.
Jak je to s dovozem a skladováním
Dovoz papáji je náročnou záležitostí, protože se rychle kazí či poškodí. Proto se papája nejčastěji dováží sušená a proslazená.
Pozor na latex v těhotenství!
Celá rostlina včetně nezralých plodů obsahuje latex, který se získává pro lékařské účely (má protizánětlivý účinek), i do žvýkaček a pro zpracování v kosmetice. Obsahuje však i látky, které mohou vyvolat potrat, a proto se papája nedoporučuje těhotným ženám!
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz