rostlina

Víte, jak na správné řízkování? Dodržujte několik zásad a úspěšnost bude vysoká

9.2.2019
2 348 Zobrazení

Ať už si chcete nařízkovat muškáty, kterým pobyt ve sklepě příliš nesvědčí, nebo myslíte na řízkování pokojových rostlin, rozhodně se vyplatí dodržovat několik důležitých zásad, díky nimž nepřijde žádná část mnohdy cenného rostlinného materiálu zaručeně vniveč.

Zatímco ještě před několika lety patřilo třeba řízkování petúnií k zapovězeným zahrádkářským kratochvílím (neb drobné sazeničky se nikdy neujaly), dnes lze se správnou péčí namnožit téměř cokoliv.

Nechat řízky zaschnout? Přežitá rada našich babiček

K řízkování vybíráme výhradně plně vyzrálé vrcholové části rostlin. Nesmí být etiolované, tzn. poškozené přílišným vytahováním za světlem. Doporučená délka se pohybuje v rozmezí 3-5 cm, kratší řízky uhnívají, delší déle koření a špatně zrají, protože musí vyživit mnohem víc rostlinné hmoty.

Po seříznutí řízky v žádném případě nenecháváme zaschnout, ale ihned je umísťujeme do vhodné zeminy. Přenášíme-li je z místa na místo, použijeme plastový sáček, kde s trochou vlhkosti vydrží bez obtíží několik hodin v čerstvém stavu.

Zakořeňování ve vodě je přežitek

Existují rostliny (třeba potos nebo africké fialky), které ochotně pustí kořeny i do sklenice s vodou. Většina ostatních však v témže prostředí uhyne. Pro zakořeňování je důležitý dostatek vlhkosti, vsaďte proto nejlépe na rašelinu. Skvělé jsou válečky rašeliny ovinuté síťkou, kam stačí řízek jen jemně vmáčknout.

Přítomnost rašeliny však zároveň neobírá rašící kořeny o cenný vzduch, takže úspěšnost zakořeňování v tomto prostředí je velmi vysoká. Dalším dobrým řešením je sadbovač, do něhož umístíme směs zahradní zeminy, rašeliny a perlitu v poměru 1:1:1. V prvním týdnu uložíme zasazené řízky do plastových sáčků , aby měly zajištěnou vysokou vzdušnou vlhkost.

Náš tip: existují speciální zakořeňovací substráty obsahující houbu zvanou Trichoderma, která urychluje růst a zrání kořenového systému díky vzájemně prospěšné symbióze.

rostlinka - Víte, jak na správné řízkování? Dodržujte několik zásad a úspěšnost bude vysoká

Další důležité podmínky pro úspěšné pěstování řízků

Květináče s malými rostlinkami nikdy nenecháváme přímo na topení, ale ani v chladné místnosti. Optimální teplota se pohybuje mezi 22-24 °C, nebojte se proto v místnosti, kde vám koření vaše oblíbené letničky, trochu přitopit. Po třech týdnech je nutné začít řízky navykat na běžnou provozní teplotu v místnosti, ovšem jen po půlstupni.

Kdy jsou řízky zakořeněné?

Za 2-3 týdny bude vše hotovo. Jestliže během této doby rostliny nezvadnou a neuschnou, máte vyhráno. Řízky přesaďte do menších květináčů (cca 8 cm v průměru) a začněte je opatrně přihnojovat. Zpočátku hnojivo řeďte 3x více, než doporučuje návod, později vodu ubírejte. Na plné výživové hodnoty by se měly rostliny dostat asi po dvou měsících. Používejte hnojiva tekutá, lépe se dostávají k novým ještě slabým kořenům.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít