třešen

Jak prospívá udržovací řez třešním a višním?

Říká se mu také udržovací řez a mezi zahradníky už dlouho boří mýty o prořezávání ovocných stromů mimo období vegetačního klidu. Proč byste ho měli vyzkoušet i ve své zahradě a jaké jsou jeho výhody?

Snažíte-li se o prořezání peckovin, nejspíš vycházíte ze starých doporučených postupů, jež velí brát nůžky do rukou ve chvíli, kdy se na zahradě nic moc jiného dělat nedá. Poslední roky výzkumů však ukázaly, že je tento postup už od začátku chybný. Nějaký čas v sezóně sice ušetříte, ale stromy vám za to rozhodně nepoděkují.

Časté problémy zimního ořezu

Klejotok, horší hojení ran i energie zbytečně vydaná na letní růst – tak lze shrnout nejčastější problémy související s ošetřením peckovin během zimy. Oproti tomu letní řez provedený ihned po sběru úrody podobnými nešvary netrpí.

Strom se zbytečně nevysiluje tvorbou dalších listů a větví, takže se dokáže rychleji zregenerovat a do budoucna bude vitálnější, odolnější a především plodnější.

Letní řez u višní

Pro višně je charakteristická hustá koruna, kterou si jistě ze sběrů dobře pamatujete. Může dokonce dojít ke tvorbě „holých“ větviček s typickými metličkami na konci. Proto při letním řezu vždy jako první odstraňujeme všechny výhony směřující dovnitř koruny, stejně jako jednu z dvojice větví mířících úplně stejným směrem. Pak přijdou na řadu větve poškozené a viditelně nemocné a teprve nakonec je možné zkrátit zbylé větve tak, aby velikost a výška stromu odpovídala našemu záměru.

Náš tip: Nízké odrůdy višní vždy zkracujte výrazněji. Napomůžete tak tvorbě nových letorostů, na nichž se příští rok vytvoří plody. Vysoké kultivary se bez tvarovacího ořezu zcela obejdou, vhodné je odstranit pouze skloněné větvě.

Letní řez u třešní

Tady je nejdůležitější prosvětlení celé koruny a odstranění všech větví poškozených při sklizni nebo viditelně nemocných. Radikální řez třešně naopak nesnášejí, vhodný je pouze u stromů se špatnými přírůstky.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář