pýchavky

Pýchavky jsou na zahradě skvělými společnicemi

Často je přehlížíme, dokonce po nich šlapeme a přitom jsou malým pokladem, který byste rozhodně na své zahradě měli chtít. Pýchavky si s žádnou jinou houbou nesplete, všechny se dají jíst a v kuchyni mají velmi rozmanité využití.

Rostou téměř všude – ve světlých listnatých i jehličnatých lesích, na loukách, pastvinách a samozřejmě i na zahradách. Na našem území se vyskytuje hned několik druhů. Jmenovat bychom měli zejména:

  • pýchavku obecnou
  • pýchavku kožovitou
  • pýchavku závojovitou
  • pýchavku dlabanou
  • pýchavku obrovskou

Nejčastěji se vyskytuje pýchavka obecná, pýchavka obrovská však pravidelně plní stránky hobby novin a časopisů. Právě ona vám může zajistit velké lahodné řízky chutí podobné bedlovým, ostatní druhy těchto zajímavých hub se v kuchyni uplatní spíše v menších rolích.

Pýchavky jsou jedlé jen ve velmi mladém věku

Už jsme napsali, že mezi pýchavkami není žádná jedovatá, bohužel to však neznamená, že můžete sníst všechny, které si domů přinesete. Svou pravou povahu totiž pýchavky prozradí až po naříznutí – čistě bílé jsou v pořádku, ale jakmile se začnou od středu kalit nebo jsou dokonce celé uvnitř úplně zčernají, na kulinářskou úpravu zapomeňte. Stopku má také dužina promáčená.

Náš tip: Houbu určeno k jídlu poznáte podle pružnosti, měkkosti a příjemné houbové vůně. V opačném případě do kuchyně nepatří.

Jak podpořit růst pýchavek na zahradě?

Objevuje se u vás na trávníku sem tam nějaká, ale soused může doslova sklízet? Pak si zapamatujte že pýchavkám nejvíce svědčí vyšší trávníkové porosty, které chrání citlivé podhoubí před slunečním žárem. Rády se vyskytují ve skupinách, takže potřebují dostatečně velký prostor. Jinou péči nepotřebují.

Rozmnožit je můžete i tak, že si z lesa přinesete podhoubí (vyjměte pýchavky i s větším množstvím zeminy), vysypete na trávník a zavlažujete. To, zda jste měli úspěch, se však může projevit až za několik sezón. V obchodech bohužel zatím pěstitelské sety pýchavek k dostání nejsou. Výjimkou je pýchavka obrovská nebo také vatovec obrovský. Ten však vyžaduje dusíkatý travnatý porost s kopřivami, do malých zahrad se tedy nehodí.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář