V poslední době se v okolí cest a rumišť začíná objevovat statná rostlina s vysokými bíle kvetoucími klasy. I když u nás není líčidlo jedlé příliš známé, čas od času se na některé zahradě jako okrasná rostlina objeví. A právě odtud jeho semena roznášejí ptáci ve svých zažívacích traktech. Semínka pak vyklíčí prakticky kdekoli, kam dopadnou. A současné teplé zimy jim v tom velmi pomáhají.
Původní vlastí líčidla jedlého (Phytolacca esculenta) jsou stepi jihovýchodní Asie. Tady bychom ho našli ve formě nízkého keře, u nás má však podobu byliny. Na podzim totiž listy opadají a první mrazíky sežehnou dlouhé stonky bez milosti. Díky robustním kořenům však zase rostlina na jaře obrazí, na jednom místě tak může vydržet dlouhou řadu let.
Historie líčidla u nás? Méně než sto let
První zdokumentované použití líčidla jedlého jako krasné rostliny na území ČR pochází ze 30. let 20. století. Díky své výšce 150-200 centimetrů bylo použito pro osazení jednoho nevzhledného koutu, ke zděšení zahradníků se však tato houževnatá rostlina začala rychle rozbíhat po okolí.
Hlavní devízou líčidla jsou jeho květy – bílé, elipsovité a posazené do vysokých hroznů. Později z nich vznikají červenočerné plody, jež jsou dekorativní neméně. Ze všeho nejvíce připomínají ostružiny.
Nenáročný společník do každé zahrádky
Líčidlu jedlému se bude dařit prakticky v každé zahradní zemině. Nevadí mu vyšší obsah vápníku ani kyselá půda. Poroste na přímém slunci i v polostínu a vyjma opravdu suchých období se obejde i bez zálivky. Na podzim je však dobré překrýt kořeny trochou chvojí či listí. Pro jistotu.
Na nové výhony se můžete těšit koncem dubna či začátkem května. V této době ho snadno rozmnožíte dělením trsů, ale stejně dobře to půjde i se semeny. Musíte je však stihnout sebrat včas, než vás o ně připraví ptáci. Ti totiž plody líčidla zbožňují.
Jedlé? Ne tak úplně
I když krásné plody vypadají lákavě, bohužel si na nich nepochutnáte. Jsou trpké a žádná kulinářská úprava na tom nic nezmění. V průmyslu se však používají k výrobě barviva přidávaného do cukrovinek nebo likérů.
Zajímavost: V Asii se tentýž extrakt dodnes používá i k barvení látek nebo na výrobu červeného inkoustu.
Líčidlo jedlé nebo líčidlo americké?
Phytolaca esculenta ale není jediným druhem líčidla, které se u nás pěstuje. Je tu ještě líčidlo americké, pocházející ze zemí za velkou louží. Na první pohled je od sebe snadno poznáte, pokud víte, co hledat:
- Líčidlo jedlé má velmi kompaktní tvar, plody i květy doslova trčí kolmo vzhůru. Semena jsou navíc rýhovaná
- Líčidlo americké není tak dekorativní, hrozny květů jsou převislé a plody dokonale hladké.
Při pěstování lze oba druhy snadno zaměňovat, líčidlo jedlé však bude na záhoncích působit o něco dekorativněji.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Líčidlo se samo velmi intenzivně rozmnožuje, tedy lépe řečeno, rozmnožují je ptáci, žádnou ochranu nepotřebuje, a to ani v Podkrkonoší. Kdo máte rád zahrádku jako ze žurnálu, raději si líčidlo nevysazujte, během pár let ho máte všude. Jedlé jsou listy (po dvojím převaření a vylití vody), už mnoho let je připravuji jako špenát.
Včera jsem Líčidlo jedlé ochutnal a plody byly nasládlé, docela chutné, po trpkosti ani památky. Možná to bylo tím že bylo hodně zralé. Každopádně jsem si vzal semínka a zkusím je na jaře zasadit.