koreni druhy

Co všechno může být koření? Některá fakta vás možná překvapí

Když se řekne koření, pravděpodobně si vybavíte spíš různé druhy koření v kořenkách, ale napadlo vás někdy, že každé koření má svou historii, svůj původ, a dokonce může být z jakékoliv části rostlin? Tak schválně: co jste dosud nevěděli?

Semena

Zřejmě nejčastěji se kořením stávala odnepaměti různá semena rostlin. Dodnes používáme kopr, kmín, hořčičné semínko, koriandr, kardamom, fenykl, slunečnicová, maková, lněná a sezamová semínka, anýz, muškátový oříšek

semena - Co všechno může být koření? Některá fakta vás možná překvapí

Plody

Kořením však mohou být i celé plody rostlin. Sem patří například různé druhy paprik včetně chilli papriček, citrusy (resp. jejich kůra), jalovčinky, pepř černý i bílý, nové koření, badyán, moruše, tamarind a vanilkový lusk.

Kůra, dřevo a pryskyřice

Velmi zajímavou skupinu tvoří koření, které se získává z kůry nebo dřeva, popř. pryskyřice. Jako zástupce koření z kůry můžeme uvést jednoznačně skořici, ze dřeva se získává santalové dřevo a pryskyřice je například kadidlo nebo myrha.

Kořeny, cibule a oddenky

V neposlední řadě se koření získává i z podzemních částí rostlin. Kořeny jsou vyhledávaným kořením u lékořice, ženšenu a křenu. Cibulky má klasicky známá cibule nebo česnek. A oddenky nejspíše znáte od zázvoru či kurkumy.

Poupata

Nakládaná poupata kapar se přidávají do salátů a majonéz. Hřebíček také není semeno nebo plod, ale usušené poupě i s kalichem stromu s názvem hřebíčkovec kořenný.

Čnělky květů

Nejdražším kořením vůbec je šafrán, což jsou vlastně čnělky krokusu. Na půl kilogramu koření je potřeba až 75 tisíc květů.

citronova trava - Co všechno může být koření? Některá fakta vás možná překvapí

Listy

Koření, které má svůj původ v listech, jistě není třeba dlouze představovat. Patří sem například citronová tráva, bobkový list (list vavřínu) anebo máta peprná. Tato koření se někdy uvádějí spíše jako bylinky.

 

TIP:

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář