Tato rostlinka s drobnými listy i kvítky přinese kousek slunné Itálie do vašeho domova a ne nadarmo se jí říká také domácí štěstí (Soleirolia) . Všimli jste si někdy, že příslušníci jižních národů jsou opravdu šťastnější než my, Středoevropané?
Odkud pochází
Soleirolia pochází z ostrovů Sardinie a Korsika, a i u nás se dá na teplých stanovištích pěstovat i celoročně venku – jako půdopokryvné rostlina. Ovšem pozor: není mrazuvzdorná. Jako pokojovka se dá pěstovat i v závěsných květináčích jako převislá rostlina.
Co soleirolia potřebuje
Rostlinka potřebuje světlo nebo polostín, vadí jí přímé slunce a ve stínu by jí vybledly listy. Jinak je docela přizpůsobivá. Vyžaduje větší zálivku v létě a nižší v zimě. Substrát by v létě neměl nikdy vyschnout, jinak jí budou zasychat konečky listů. Miluje rosení. Přihnojovat lze tekutým hnojivem jednou za 14 dní během vegetačního období. Teploty jí vyhovují kolem 20 °C v letním období, v zimě by naopak neměly klesnout pod 5 °C. Vhodným substrátem je rašelina nebo rašelina smíchaná v poměru 1:1 se zahradnickým substrátem.
Přesazování a množení
Přesazujeme až tehdy, když se rostlina, resp. její kořeny již nevejdou do původního květináče. Do nového květináče sázíme několik rostlinek najednou. Při přesazováním můžeme rovnou i množit, a to dělením trsů.
Choroby, škůdci a jiné problémy
Soleirolii napadají nejčastěji mšice a děje se tak při příliš teplém a suchém vzduchu. Ve tmě se rostlinka vytahuje do výšky a ztrácí pěkné zbarvení listů. Při přílišné zálivce mohou uhnívat kořeny.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz