domácí štěstí

Soleirolia soleirolii aneb domácí štěstí. Kousek slunné Itálie do vašeho domova

Tato rostlinka s drobnými listy i kvítky přinese kousek slunné Itálie do vašeho domova a ne nadarmo se jí říká také domácí štěstí (Soleirolia) . Všimli jste si někdy, že příslušníci jižních národů jsou opravdu šťastnější než my, Středoevropané?

Odkud pochází

Soleirolia pochází z ostrovů Sardinie a Korsika, a i u nás se dá na teplých stanovištích pěstovat i celoročně venku – jako půdopokryvné rostlina. Ovšem pozor: není mrazuvzdorná. Jako pokojovka se dá pěstovat i v závěsných květináčích jako převislá rostlina.

Soleirolia - Soleirolia soleirolii aneb domácí štěstí. Kousek slunné Itálie do vašeho domova

Zdroj foto: en.wikipedia.org                           Soleirolia – domácí štěstí

Co soleirolia potřebuje

Rostlinka potřebuje světlo nebo polostín, vadí jí přímé slunce a ve stínu by jí vybledly listy. Jinak je docela přizpůsobivá. Vyžaduje větší zálivku v létě a nižší v zimě. Substrát by v létě neměl nikdy vyschnout, jinak jí budou zasychat konečky listů. Miluje rosení.  Přihnojovat lze tekutým hnojivem jednou za 14 dní během vegetačního období. Teploty jí vyhovují kolem 20 °C v letním období, v zimě by naopak neměly klesnout pod 5 °C. Vhodným substrátem je rašelina nebo rašelina smíchaná v poměru 1:1 se zahradnickým substrátem.

Přesazování a množení

Přesazujeme až tehdy, když se rostlina, resp. její kořeny již nevejdou do původního květináče. Do nového květináče sázíme několik rostlinek najednou. Při přesazováním můžeme rovnou i množit, a to dělením trsů.

Choroby, škůdci a jiné problémy

Soleirolii napadají nejčastěji mšice a děje se tak při příliš teplém a suchém vzduchu. Ve tmě se rostlinka vytahuje do výšky a ztrácí pěkné zbarvení listů. Při přílišné zálivce mohou uhnívat kořeny.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít