alamanda kvety

Alamanda počistivá: Exotická trvalka s krásnými, žlutými květy

Je to okrasná rostlina s nádherně žlutými květy. Alamanda pochází z tropů, proto se v našich podmínkách pěstuje jako pokojová nebo přenosná rostlina. Daří se jí také v zimní zahradě.

Alamanda počistivá (Alamanda cathartica) pochází z Jižní Ameriky. Má nádherně žluté květy, které voní. Mají tvar nálevky, dlouhé jsou 8-12 cm. Ve své domovině je využívána k porůstání plotů, pergol, svahů nebo se tvaruje do formy stromku či keře. Je to vytrvalá, pnoucí rostlina s dřevnatějícími lodyhami. V tropech dorůstá výšky až 15 m, v našich podmínkách přibližně 2,5 m.

Plody jsou vejčité, zploštělé tobolky, velikosti asi 3-8 cm. Tobolky jsou hustě posety ostny. Zralé plody se otevírají, semena jsou velikosti přibližně 2 cm a mají okolo sebe blanité křídlo. Pokud se rostlina poraní, roní mléčnou tekutinu, která může vyvolat vyrážku, puchýřky a svědění. Pozor, všechny části rostliny jsou jedovaté.

alamanda - Alamanda počistivá: Exotická trvalka s krásnými, žlutými květy

Jak alamandu pěstovat

Je to tropická rostlina, tak má ráda vlhko a teplo. Není úplně pro začínající pěstitele, je poměrně choulostivá. V zimě potřebuje minimálně 160 C, v létě by teplota neměla klesat pod 180 C. Pěstuje se ve sklenících, u bazénů nebo velkých oken. Má ráda slunné stanoviště, přímé sluneční záření. Od jara do podzimu by měla být zálivka spíše bohatší a častěji mlžíme. Na zimu zálivku ubíráme, kořenový bal by neměl nikdy vyschnout.

Je vhodné ji pěstovat ve větší nádobě. Po odkvětu provedeme řez, pro dobrou násadu květů. Na jaře seřízneme na 1/3 délky stonků. Květy se objevují na nových výhonech. Pravidelně hnojíme komplexními hnojivy. Je vhodné alamandu každoročně zjara přesazovat. Pro růst potřebuje oporu.

Množíme vrcholovými stonkovými řízky na jaře nebo na podzim, při minimální teplotě 250 C. Je k dostání v různě barevných kultivarech.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

5 − 4 =